A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
2018. december 5-én az EFOP–1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt keretében sajtótúrára invitálták a sajtó képviselőit, mely a tanodaszerű szolgáltatásokat nyújtó új projektelem bemutatását és egy sajtónyilvános jóvátételi programot foglalt magában.
A sajtótúra első állomása Szirmabesenyő volt, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtás Intézet Fiatalkorúak Regionális Büntetés-végrehajtási Intézete. A rendezvényt Szeidl Tamás bv. ezredes, intézetparancsnok nyitotta meg, majd Sinkó Csaba bv. alezredes, projektvezető tájékoztatta a résztvevőket a tanodaszerű szolgáltatások létrejöttéről, a december 1-vel történő indulásukról, valamint a fiatalkorú fogvatartottak által az új projektelemnek köszönhetően elérhető szolgáltatásokról, fejlesztő foglalkozásokról.
Az új szolgáltatás feladatai közül a fiatalkorú fogvatartottak tanulmányi előmenetelének segítését, felzárkózási esélyeik növelését emelte ki. Elmondta, hogy a tanodaszerű szolgáltatásokat nyújtó tanácsadók, pedagógusok és pszichológusok munkájának egyik fő célja, hogy a szabadulásra a fiatalkorúak képesek legyenek az önálló tanulásra és olyan motivációval lépjenek ki a börtönből, hogy a tanulmányaikat a szabadulásuk után is folytatni kívánják. A tanodaszerű szolgáltatás elsődleges célcsoportja a 16. életévét betöltött elítélt fiatalkorú és fiatalkorú büntetését töltő fogvatartottak alkotják, másodlagos célcsoportját ezen fiatalok családjai képezik, melynek oka, hogy a család együttműködése növeli a siker esélyét, fejlesztő és motiváló hatást fejt ki a szülők és a testvérek irányába is.
A fogvatartottak által elérhető reintegrációs tevékenységekről Kövesfalvi Nikolett c. bv. alezredes, vezető reintegrációs tiszt adott tájékoztatást a jelenlévőknek. A délutáni jóvátételi programot a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Gyermekegészségügyi Központjában ismerhették meg az érdeklődő újságírók. A jóvátétel keretében a fogvatartottak kórtermeket újítottak fel, festettek ki, valamint saját készítésű karácsonyi ajándéktárgyakat adnak át a kórház képviselőjén keresztül a kis betegeknek. A „Hangulatot a kórtermekbe” elnevezésű jóvátételi programban négy fogvatartott vállalta a társadalmi munka nyilvánosságát, mely fontos első lépés a reintegráció, azaz a társadalomba történő visszailleszkedés útján.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.