A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szent Adorján és Zalavár
Szent Adorján hazai kultusza Zala megyében bontakozott ki a IX. században. Tiszteletének legjelentősebb magyarországi helyszíne Zalavár-Vársziget. A terület régészeti feltárását már az 1950-es évektől végzik a MTA Régészeti Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársai.
Zalavári ásatások
Szent Adorján hazai kultusza Zala megyében bontakozott ki a IX. században. Tiszteletének legjelentősebb magyarországi helyszíne Zalavár-Vársziget. A terület régészeti kutatását már az 1950-es évektől, rövidebb hosszabb megszakításokkal végzi a MTA Régészeti Intézete és a Magyar Nemzeti Múzeum.
Az ásatások során a 850 körül Szent Adorján tiszteletére Mosaburgban (későbbi Zalavár község) Pribina szláv fejedelem által építtetett bazilika alapjának romjai kerültek feltárásra. A Karoling-kori szentélykörüljárós, gyűrűs-kriptás bazilika szentélyében kőből épített sírkamrában feküdhetett a mártír, ahová a szentély mögött lemélyített folyosóról lehetett eljutni. A Szent Adorjánnak szentelt bazilika felmenő falaiból gyakorlatilag mára semmi nem maradt. Az ásatások során megtalálták a bazilika alapjait. A nyugati homlokzathoz egy torony, délen pedig egy monostor épült. A monostor és a később megépült vár romjait 1999-2001 között tárták fel. A monostor számos kőtöredéke megmaradt, melyek egy része másolatban látható a Kis-Balaton Ház kiállításában, az eredeti kövek nagy része pedig a keszthelyi Balatoni Múzeumban.
A X. században elpusztult templom köveiből szintén a Várszigeten emeltek bazilikát és 1019-ben Szent Adorján tiszteletére szentelték fel. A törökvész során a monostort és a templomot is erődítménnyé alakították át, melyek sikeresen ellenálltak a támadásnak. A várat és a mellette elterülő monostort azonban I. Lipót 1702-ben felrobbantatta. Az épületmaradványokat jelenleg erdő borítja. A jövő kihívása és a régészek feladata ennek a területnek a feltárása.
Forrás:
Dr. Ritoók Ágnes, Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tár, tárigazgató
Dr. Szőke Béla Miklós, MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Régészeti Intézet, tudományos főmunkatárs
http://www.turautak.com/cikkek/varak--romok/templomromok/zalavar--szent-adorjan-bazilika-romjai.html