A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kapcsolattartás
A rendelkezési jogkör gyakorlója (ügyész, bíró - letartóztatott esetén), illetve az intézet engedélye alapján a fogvatartott hozzátartozóival, valamint az általa megjelölt személyekkel tarthat kapcsolatot. A kapcsolattartó regisztráláshoz elengedhetetlen az érintett személy hozzájárulása. Az ehhez szükséges formanyomtatványt a reintegrációs tiszttől kell kérni, vagy az alábbi melléklet kitöltésével bv. intézetbe való bevonulásakor is vihető (melléklet – kapcsolattartói nyilatkozat). Ennek hiányában a megjelölt személlyel kapcsolatot nem lehet tartani. Tizenhat éven aluli kapcsolattartó esetén a törvényes képviselő írásos hozzájáruló nyilatkozatára is szükség van. A kapcsolattartói nyilatkozatot a fogvatartott levélben, saját költségén küldheti ki hozzátartozóinak, illetve látogatófogadáson adhatja át már regisztrált kapcsolattartóinak.
A letartóztatottak kapcsolattartására vonatkozóan a büntetőeljárás eredményes lefolytatása érdekében a rendelkezési jogkör gyakorlója korlátozást, tiltást rendelhet el.
A fentieken túl kapcsolatot tarthat a fogvatartott védőjével, illetve egyeztetést követően jogi képviselőjével.
Ki számít hozzátartozónak?
Hozzátartozó:
- az egyeneságbeli rokon és ennek házastársa vagy élettársa;
- az örökbefogadó és a nevelőszülő (ideértve az együtt élő mostohaszülőt is), az örökbe fogadott és a nevelt gyermek (ideértve az együtt élő mostohagyermeket is);
- a testvér és a testvér házastársa vagy élettársa;
- a házastárs, az élettárs;
- a házastárs vagy az élettárs egyeneságbeli rokona és testvére.
A kapcsolattartás formái:
Levelezés: a levél írásos formában megjelenített, egyedi, személyes jellegű közlést, adatot, információt tartalmazó küldemény, amely postai úton borítékban küldhető. Levélként kezelendő a levelezőlap és a képes levelezőlap. A levelet tartalmazó borítékban fénykép is elhelyezhető. Az ettől eltérő tartalommal érkező levélküldemény csomagnak minősül. A levelezés ellenőrzését minden esetben el kell végezni. Az ellenőrzés kiterjed a levél felbontására, amelynek célja annak megállapítása, hogy a levél nem tartalmaz-e a biztonságra veszélyes tárgyat vagy információt. Az ellenőrzésnél technikai vagy vegyi eszköz és szolgálati kutya is igénybe vehető. A levélről és annak mellékletéről (fénykép, gyermekrajz stb.) másolatot kell készíteni, és azt kell az elítélt részére átadni, ha:
1. a levél vegyi- vagy egyéb technikai eszközzel, illetve erre kiképzett szolgálati kutyával történő vizsgálata eredményeként alappal feltehető, hogy a levelet vagy bármely mellékletét pszichoaktív szerrel átitatták, vagy
2. külön vizsgálat hiányában is, ha az elítélt részére érkezett levélről ezt megelőzően már megállapításra került, hogy pszichoaktív szert tartalmazott.
Az 1. szerinti esetben az eredeti levelet az elítélt letétjében kell elhelyezni, kivéve ha bűncselekmény gyanúja merülhet fel, mely esetben a levelet a rendőrségnek kell átadni.
Látogatás: a rezsimszabályokhoz igazodóan egyidejűleg négy fő látogatót fogadhat a fogvatartott, gyermekkorú látogató csak felnőtt korú személy kíséretében léphet az intézetbe. Ha az intézet biztonsága indokolja, az intézet elrendelheti, hogy biztonsági fülkében történjen a látogatás. A látogatásról szóló tájékoztatót az oldal alján találja.
Telefonálás: a rezsimszabályok szerinti gyakoriságban és időtartamban telefonálni lehet a bv. intézet által biztosított mobiltelefonon vagy közösségi telefonon keresztül. A beszélgetés ellenőrizhető.
Elektronikus kapcsolattartás: az elítélt a rezsim szabályok szerint igénybe veheti a bv. szerv által nyújtott elektronikus kapcsolattartási formákat. E kapcsolattartási formák ellenőrzésére és korlátozására az általános szabályok az irányadók. A kapcsolattartónak - ha kapcsolattartóként való nyilvántartásba vételekor ezen adatok megadására nem került sor - a bv. szerv részére írásban meg kell adnia az internet alapú telekommunikációs eszköz alkalmazásához regisztrált azonosító nevét, továbbá a kapcsolattartás időpontjáról való tájékoztatása érdekében az elektronikus levelezési címét. Egészségügyi válsághelyzet vagy a bv. szervet érintő katasztrófahelyzet idején a bv. szerv vezetőjének rendelkezése alapján a látogatófogadás kiváltására a telekommunikációs eszköz útján történő kapcsolattartás rezsimszabályokra tekintet nélkül alkalmazható.
Csomagküldemény, csomagküldés szabályai: a fogvatartott havonta csomagot fogadhat és küldhet. Postai úton csomagban nem küldhető be élelmiszer, tisztálkodási szer, dohánytermék, illetve – az elítélt számára meghatározott, de a bv. intézet által biztosítani nem tudott gyógyszerek, gyógyhatású szerek kivételével – gyógyszer, gyógyászati segédeszköz vagy gyógyhatású készítmény. Fontos változás, hogy 2018. július 1-től az elítélt kapcsolattartója az élelmiszert, tisztálkodási szert, dohányterméket tartalmazó csomagot ellenérték megfizetése mellett a bv. intézet területén működő, a személyes szükségletekre fordítható összeg levásárlására kijelölt üzletben állíttathatja össze jogszabályban meghatározott módon – látogatás során vagy a bvcsomag.hu weboldalon.
A csomagban talált olyan tárgyakat, amelyeket az elítélt nem tarthat birtokában, az elítélt letétjében kell elhelyezni, vagy - költségére - a feladónak vissza kell küldeni, kérelmére az általa megjelölt személy részére ki kell adni vagy meg kell semmisíteni. A csomagban talált olyan tárgyakat, amelynek letétbehelyezése vagy a visszaküldés nem lehetséges, és arról az elítélt sem rendelkezett, jegyzőkönyv felvétele mellett meg kell semmisíteni. A negyedévente engedélyezhető, kizárólag ruhaneműt, illetve lábbelit tartalmazó csomag teljes tartalmának átadása előtt a bv. intézet intézkedik a ruhanemű kimosása, illetve a lábbeli fertőtlenítése iránt. A csomagolóanyag az elítélt részére nem adható át, a bv. intézet intézkedik annak megsemmisítéséről.
2021. május 14-től fontos változás, hogy a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartásról szóló 2012. II. törvény 194/A. §-a alapján szabálysértést követ el, aki a fogvatartás rendjét szándékosan megsértve olyan tárgyat juttat be a büntetés-végrehajtási intézet területére, amely alkalmas a fogvatartás biztonságának veszélyeztetésére.
Látogató intézeten kívüli fogadása: a szabadságvesztés végrehajtási fokozataira és rezsimjeire vonatkozó rendelkezések szerint annak az elítéltnek engedélyezhető, aki a szabadságvesztésből a büntetés egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább hat hónapot, fogházban legalább három hónapot kitöltött, vagy akit átmeneti részlegre, EVSZ (enyhébb végrehajtási szabályok) hatálya alá helyeztek. Az intézeten kívüli látogatás a szabadságvesztés időtartamába beszámít. Az elítélt kizárólag a látogató megjelenését követően távozhat az intézetből, azzal a kapcsolattartóval, akinek a látogatási értesítést küldték.
Kimaradás: elsősorban az elítélt családi és társadalmi kapcsolatainak fenntartása, oktatásban, képzésben való részvétele, a szabadulása után a munkahelyről és a lakásról való gondoskodás elősegítése érdekében engedélyezhető annak az elítéltnek, aki a szabadságvesztésből a büntetés egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább hat hónapot, fogházban legalább három hónapot kitöltött, vagy akit átmeneti részlegre, vagy EVSZ hatálya alá helyeztek. Tartama a huszonnégy órát nem haladhatja meg.
Eltávozás: akkor engedélyezhető, ha az elítélt a szabadságvesztésből a büntetés egyharmadát letöltötte, és fegyházban legalább egy évet, börtönben legalább fél évet, fogházban legalább három hónapot kitöltött. Időtartama a szabadságvesztésbe beszámít. Köteles bejelenteni, hogy az eltávozás ideje alatt hol tartózkodik.