A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közösen indította el a 4,2 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló, 2020 nyaráig tartó EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projektet, melynek keretében 2019. február 9-én délelőtt 29-en kezdték meg a varrónői OKJ-s vizsgát Kalocsán.
A büntetés-végrehajtási intézetekben megvalósuló program célja az elítéltek és a fogvatartottak társadalmi, valamint munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, ezen keresztül az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése. A szakmaképzés a „Fogvatartottak reintegrációja” projektben kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a sikeres visszailleszkedés egyik alappillére, hogy a fogvatartottak szabadulásukat követően mihamarabb visszataláljanak a munka világába, mely cél eléréséhez a leghatékonyabb út az oktatáson át vezet.
A Kalocsai Fegyház és Börtönben 30 női fogvatartott kezdte meg 2018 novemberében a projekt keretében a textiltermék-összeállító szakmaképzést és közülük 29 fő végezte el az összesen 200 elméleti és gyakorlati órát tartalmazó tanfolyamot. A tanulók a tanfolyam teljes ideje alatt kiegyensúlyozott teljesítményt mutattak, a záróvizsgán pedig igazán jól teljesítettek, a bizonyítványok átlageredménye 3,2 lett.
A büntetés-végrehajtási intézetben kiállított bizonyítvány teljesen egyenértékű a civil életben szerzett hasonló OKJ-s bizonyítvánnyal, nem szerepel benne, hogy a tanuló a szabadságvesztés büntetése alatt, a börtön falain belül szerezte meg a képesítést.
A képzéseket lefolytató felnőttképzéssel foglalkozó civil cégek az ország 33 börtönében, közel 40 piacképes, OKJ-s bizonyítványt adó tanfolyami lehetőséggel kezdték meg 2019-ben a fogvatartottak oktatását. Kalocsa volt az az intézet, ahol már a záróvizsga is megtörtént.
A frissen végzett elítéltek pozitívan tekintenek a jövőbe, bíznak benne, hogy a végzettséget igazoló oklevél és a büntetés-végrehajtási szervezet saját ruhaipari vállalatánál, az Adorján-Tex Kft.-nél szerzett munkatapasztalat hasznukra válik a szabadulást követően, mely fontos első lépés a reintegráció, azaz a társadalomba történő visszailleszkedés útján. A most végzettek között van, aki pár hónap múlva szabadul és a civil életben már az új, varrónői képesítésének megfelelő munkakörben szeretne elhelyezkedni.
A fogvatartottak szabadulás utáni elhelyezkedésének esélyei az alapfokú oktatás biztosításával, a szak- és betanított képzések elérhetővé tételével jelentős mértékben növekszik. Ezért országosan szinte az összes büntetés-végrehajtási intézetben folyik általános iskolai és középiskolai oktatás vagy szakmaképzés, amelynek eredményeként évente átlagosan mintegy 2500-an szereznek valamilyen iskolai végzettséget, szakképzettséget a rácsok mögött. Ezt a munkát hatékonyan egészíti ki az európai uniós forrásból megvalósuló EFOP projekt.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.