A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Olajfestményeket, grafikákat és cérnaképeket készítenek hónapok óta a Szegedi Fegyház és Börtönben élő elítéltek. A karácsonyi ajándéknak szánt alkotásokat december 2-án vette át Zsótér Ágnes, a Szegedi Kistérségi Egyesített Szociális Intézmény igazgatója a Csillagbörtön dísztermében.
Az ajándékozás ötletgazdája egy börtönbüntetést töltő elítélt volt, aki régóta készít szabadidejében cérnaképeket. A jóvátétellel kapcsolatban a következőket fogalmazta meg: „Azt gondolom, nem lenne jó dolog ennyi év után a sértettem hozzátartozójának egykori érzelmeit, sérelmeit, fájdalmát megbolygatni és felszínre hozni azáltal, hogy bármiféle módon felkeresem őt. Ezért jutott eszembe az, hogy egy gyermek- vagy szociális intézményt kellene megcélozni ezzel a programmal, ahol szívesen fogadnák az elítéltek által készített alkotásokat. A jóvátételi program ötletével az újonnan kinevezett EFOP tanácsadó hölgyhöz fordultam, aki szívesen segített a kivitelezésben és megszervezésben.”
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közösen indította el a 4,2 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló, 2020 nyaráig tartó, EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” nevű projektet a konvergencia régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben.
A projekt egyik lényeges eleme a jóvátételi program, melynek keretében a fogvatartottak nem a közvetlenül érintett sértetti körnek nyújtják a jóvátételt, hanem a helyi közösség, illetve annak egy csoportja számára. A helyi közösség számára megszervezett jóvátételi programok célja egyfelől a fogvatartott számára a bűncselekmény okozásával, illetve annak okozatával való szembenézés és a felelősségvállalás elősegítése, a tudatosság növelése, valamint a közösségi értékekhez, érdekekhez való elköteleződés erősítése, ezáltal a bűnmegelőzési hatás elősegítése. Másfelől a helyi közösség érzékenyítése, a jóvátétel elfogadásával a társadalmi visszailleszkedés elősegítése.
Tóth Marica EFOP tanácsadó felhívásához csatlakozott még három fogvatartott rajzokkal és olajfestményekkel. Így összesen negyven alkotás gyűlt össze december elejére, amelyek Szegeden a Családok Átmeneti Otthonát, idősotthonokat és hajléktalanszállókat fogják díszíteni. Az ünnepélyes átadás az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú "Fogvatartottak reintegrációja" kiemelt projekt Jóvátételi programjának keretében valósult meg, amelynek célja, hogy a fogvatartottak érzékenyebbé váljanak kiszolgáltatott helyzetben élő embertársaik iránt, ezzel lehetőséget teremtve társadalmi beilleszkedésükhöz.
Az EFOP–1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében, a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.
A projektről bővebb információt a www.tettprogram.hu, valamint a https://www.bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 oldalon olvashatnak.