A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
2019. szeptember 19-én az Állampusztai Kft. adta a helyszint ahhoz, hogy egy hosszú és alapos előkészítő munkát követően aláírásra kerüljön az Állampusztai Kft. és a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. között az Együttműködési Megállapodás.
A megállapodást az Állampusztai Kft. részéről Gombos Róbert bv. ezredes, ügyvezető, a Nemzeti Ménesbírtok és Tangazdaság részéről Pap István Tibor vezérigazgató látta el aláírásával. Az ünnepélyes keretek között lezajlott eseménynek célja az volt, hogy a felek az eddigi tenyésztői munkát még szorosabbá tegyék. Az a közös cél fogalmazódott meg, hogy mindkét tenyészet minél kiválóbb rendészeti célra alkalmas lovakat állítson elő, ezzel elősegítve azt, hogy a jövőben mind a Magyarországon, mind a világ számos országában a nóniusz ló, mint a legkiválóbb rendészeti ló kerüljön elismerésre.
A fajta ősapja, a Franciaországból származó, s a napóleoni háborúk idején zsákmányolt Nonius 1816-tól működött a mezőhegyesi ménesben, ahol az arab vérrel is átitatott spanyol-nápolyi kancaállományból remek használati értékű utódokat produkált. Ivadékaival széles körű és eredményes rokontenyésztést folytattak, így viszonylag gyorsan kialakult a konszolidált nóniusz jelleg, ami a katonai szigorral megkövetelt tenyészcélnak megfelelően középnehéz hátas és hámos típust testesített meg.
A beltenyésztés által kiváltott hibákat kiváló angol telivér ménekkel folytatott cseppvérkeresztezéssel küszöbölték ki. A századfordulóra kialakult genetikai bázison lehetővé vált önálló fajtaként való fennmaradása. A nóniusz kiválóan megfelelt az ország lóállományának javítására, értékét hazai és nemzetközi kiállítási sikerek sora jelzi. Gyors elterjedése és általános használata miatt hamar kialakultak tájfajtái -elsőként a Mezőhegyes vidéki és a hortobágyi-, melyek eltérő típusa máig megfigyelhető.