A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet két munkatára 2022. március 30-án bűnmegelőzési és prevenciós célú előadásokat tartott a Derecskei I. Rákóczi György Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 11. és 12. évfolyamos rendvédelmi és honvédelmi szakos tanulókból álló csoportjai részére.
Az előadásokon az intézmény bemutatásáról, történetéről, a börtön alapításáról, a társadalomban betöltött szerepéről, működéséről és szervezeti felépítéséről kaptak tájékoztatást a jelen lévők. A büntetési tételeket ismertette őrnagy úr, valamint a fogvatartottak reintegrációs megsegítését mutatták be az előadók, mellyel a társadalomba való visszailleszkedésüket támogatják különböző programokkal. Mivel személyes jelenléttel nincs lehetőség megszervezni az intézménylátogatást, így az egyes helyiségeket – pl.: zárka, személyes kapcsolattartás helyszíne – fotókon keresztül láthatták a diákok.
A diákok betekinthettek a fogvatartottak mindennapi életébe, foglalkoztatásukban, szabadidejük hasznos eltöltésébe a mindennapi szabályok ismertetése révén. Megtudták, hogy a börtönben kiemelt feladatként szerepel a fogvatartottak foglalkoztatása, mely során a munkavégzésért munkabért kapnak, amit az intézetben tartózkodásuk idején felhasználhatnak – a helyben üzemeltetett boltban vásárolhatnak, telefonálhatnak belőle –, vagy szabadulásukkor megkaphatják az addig összegyűjtött pénzüket. A börtönben alkalmazott jutalmazási rendszerről és a jóvátételi programokról is kaptak egy rövid tájékoztatást a diákok. Az előadók beszámoltak arról, hogy a bűnelkövetők egzisztenciáját tekintve nagyon változó az összetétel, vannak alacsony iskolai végzettséggel rendelkezők és vannak szakmával, diplomával rendelkezők is. Kiemelték, hogy az iskolai végzettségtől függően bárki válhat bűnelkövetővé, ezért hangsúlyozták a törvénytisztelő és törvényeket betartó magatartás követését.
Az előadásokon a személyzeti osztályvezető elmondta milyen hosszú távú, kiszámítható munkalehetőséget biztosít a büntetés-végrehajtási a rendvédelem iránt érdeklődők számára. Az intézmény szervezeti felépítésének bemutatása során esett szó az intézményben dolgozó személyzet, munkatársak felvételi eljárásának menetéről, javadalmairól, az igénybe vehető támogatási formákról. Az előadások végén lehetőség volt a szervezetnél használt mozgáskorlátozó eszközöket megismerni és „kipróbálni” is.
A fiatalkorúak az előadások során szembesülhettek a bűnelkövetés következményeivel, amely segítheti a jogkövető magatartás és kultúra kialakulását. Bízunk benne, hogy eléri célját a bűnmegelőzési előadás, és hasznosítani fogják a megszerzett ismereteiket a tanulók.