A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén első alkalommal csatlakozott a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióhoz
A Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén első alkalommal csatlakozott a TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióhoz
Intézetünk számára fontos, hogy a fogvatartotti és a civil társadalom a lehető legtöbb pozitív impulzust kapja egymástól. A társadalom felől egy egészséges kíváncsiság, a fogvatartottak részéről pedig egy belülről fakadó bizonyítási vágy mutatkozik meg azokban a jóvátételi programokban, melyekben mindkét populáció részese lehet.
Ilyen intézeti kezdeményezésben vehetett részt első alkalommal több mint 30 fő civil önkéntes és fogvatartott a TeSzedd! országos hulladékgyűjtő akció keretein belül 2017. szeptember 16-án délelőtt, Gyula városának több mint 1200 lakosát számláló városrészében, az Észak – Törökzugi lakótelepen.
Hafenscher Csaba Zoltán bv. ezredes, intézetparancsnok: "A TeSzedd akció a város tisztán tartását szolgálja, valamint jó esély a fogvatartottak számára, hogy megbánást tanúsítsanak a társadalommal szemben. Fogvatartottakkal nagyon sokszor a jóvátételi programok után személyesen beszélgetek a megélt érzéseikről. Nem egyszer könnybe lábadt szemek látványának és elcsukló szavaknak, mondatoknak lehettem részese. Már láttam 120-130 kilós hatalmas embert könnyek között sírni, és percekig nem tudott megszólalni, olyan hatással volt rá az adott program."
Kónya István önkormányzati képviselő, alpolgármester: "Tisztítsuk meg környezetünket azoktól az eldobált, elhullajtott szemetektől, amelyek csúfítják a környezetünket. Nagyon fontos, hogy a bv. intézet fogvatartottai is jelen vannak, mert így látják az emberek, hogy ők szeretnének integrálódni, visszacsatlakozni ahhoz a normális, emberi magyar társadalomhoz, amiből ők valamikor kiszakadtak, valamilyen oknál fogva. Nagyon fontos, hogy a civil lakosság lássa azt, hogy ezek a fogvatartottak képesek megjavulni, akár példát is mutatni a többi ember számára – igen, van visszatérés, van vissza út a rosszból a jóba. "
S. Zoltán, fogvatartott: "Pozitív dolognak láttam ezt a jóvátételi programot. A munka öröme és a város szépítése volt a célunk. Szeretnénk a város erőfeszítései mellé tenni a mi törekvéseinket, hogy továbbra is egy tiszta, szép településen élhessenek az itt lakók."
Ez az országos megmozdulás ismét egy olyan alkalmat teremtett számunkra, amikor is a bv. intézet reintegrációs törekvéseit kinyilváníthatta a társadalom felé. Intézetünk szerencsésnek mondhatja magát abban a mikrokörnyezetben, amelyben működik, mivel a lakosság egy olyan befogadó populáció, ami maximálisan támogatja a fogvatartottak visszailleszkedését szabadulásukat követően.