A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
2019. november 6-án került sor az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című, 4,2 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló kiemelt projekt keretében a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet martonvásári objektumában kialakításra került családi látogatófogadó helyiség hivatalos megnyitójára. Az épületben kialakításra került a családi látogatófogadó helyiség, valamint egy közösségi tér, mely az EFOP projekt keretében nyújtott csoportos szolgáltatások színtere.
A programot Vitályos Eszter európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár asszony köszöntőjét követően Dr. Kiszely Pál bv. dandártábornok, a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka nyitotta meg. Az EFOP Projekt eddig elért eredményeiről Tóth Gábor bv. ezredes, az EFOP projekt vezetője számolt be, mely szerint a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által 2016 októberében közösen elindított projekt a fogvatartottak bevonásán túl kiemelt elemként kezeli a hozzátartozók bevonását, részükre szolgáltatások nyújtását, hiszen a sikeres társadalmi visszailleszkedéshez elengedhetetlen, hogy a szabadult egy biztonságos és stabil környezetbe tudjon visszatérni. A projekt 2020. június 30-ai befejezéséig 1000 fő hozzátartozó bevonása vállalt, melyből 2019. szeptember 30-ig 936 fővel került felvételre az Egyéni Fejlesztési Terv.
A helyi sajátosságokba Csima Miklós bv. alezredes, az objektum parancsnokhelyettese nyújtott betekintést. Alezredes úr elmondta, hogy az intézetben ez idáig összesen 425 fogvatartott került a projektbe bevonásra, akik különféle szakmaképzéseken, jóvátételi programokban, valamint kompetenciafejlesztő és motivációs csoportfoglalkozásokon vettek részt. A megvalósult kertész, parkgondozó, sütőipari és gyorspékségi munkás, szobafestő, továbbá építő- és anyagmozgató gépkezelő képzések alkalmával több mint 100 fogvatartott szerzett szakmát, mellyel szabadulásukat követően nagyobb eséllyel tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. A projektbe bevont fogvatartottak a különböző jóvátételi programokkal önkéntesen és díjazás nélkül végeznek a társadalom számára hasznos tevékenységeket. A környező települések önkormányzataival való kiváló együttműködésnek köszönhetően az intézet alkalmat tud teremteni az ilyen jellegű kezdeményezéseknek, rendszeresen végeznek a fogvatartottak tereprendezési, felújítási munkálatokat, továbbá nagy lelkesedéssel készítenek karácsonyi kerámia dísztárgyakat, melyeket jótékony célokra ajánlanak fel iskolák, óvodák részére.
Parancsnokhelyettes úr beszédében elmondta, hogy az EFOP projekt keretében lehetőség nyílt arra, hogy a régi, üzemen kívüli kazánház helyén egy korszerű épület kerüljön kialakításra, melyben a családi látogató fogadások barátságos, gyerekbarát környezetben történő megvalósítására van lehetőség. A családokkal történő kapcsolattartás támogatása a projekt egyik fő alkotóeleme, ezért is kiemelt jelentőségű a mostani épületátadás. A közösségi helyiség lehetőséget biztosít továbbá a fogvatartottak és hozzátartozók részére csoportfoglalkozások megvalósítására is, mely szabadidejük hasznos eltöltésénél túl hozzájárul a társadalomba történő visszailleszkedés elősegítéséhez.
Az EFOP–1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében, a büntetés-végrehatási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.