A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A „Fogvatartottak reintegrációja” című országos projekthez csatlakozva a Márianosztrai Fegyház és Börtön fogvatartottjai is részt vehetnek motivációs illetve készségfejlesztő tréningeken, szakmaképzéseken. Egy ilyen képzés zárult le most április végén, ahol 20 fő fogvatartott szerzett sikeresen targoncakezelői bizonyítványt.
A targoncakezelői ismeretekre nem csak szabadulás után lehet szükség, hiszen a falakon belül jogszabály írja elő a kötelező foglalkoztatást. Az intézet mellett működő, erre a célra létrehozott állami tulajdonú NOSTRA Kft. főként faipari termelő munkába vonja be a szabadságvesztés-büntetésüket itt töltőket. A projektben országszerte elsősorban azon fogvatartottak vehetnek részt, akik 5 éven belül szabadulnak, tehát a közeljövőben szembesülnek a visszailleszkedés nehézségeivel. A célkitűzések között szerepel, hogy a fogvatartottak támogatással már a szabadulásukat megelőzően felkészüljenek a munkaerőpiaci és társadalmi visszailleszkedésre. Az intézetekben dolgozó projektmunkatárs a fogvatartottakkal felméri azokat a szolgáltatási igényeket, amik szükségesek a szabadulás utáni sikeres beilleszkedéshez, ez az alapja az egyéni fejlesztési terveknek. Ennek köszönhetően a programban résztvevők a számukra szükséges, és a szabadulásra felkészüléshez hasznos szolgáltatásokat vehetnek igénybe.
Az általános illetve szakképzésnek egyébként a különböző projekteken kívül is különösen nagy jelentősége van a reintegrációs folyamatban. A legtöbb magyar börtönhöz hasonlóan Márianosztrán is többféle képzésben vesznek részt az itt elhelyezett fogvatartottak. Jelenleg általános és középiskolai osztályokba, kárpitos és festő szakképzésbe, gipszkarton-szerelő tanfolyamra közel másfélszáz tanuló iratkozott be.