A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Márianosztrai Fegyház és Börtön
A reintegrációs törekvések egyik fontos eszköze – a munkáltatás mellett – az oktatás. Ezt a hazai börtönök ki is használják. De van, amikor egy-egy tanfolyam ettől kicsit több: kicsit ellensúlyozza a börtönártalmakat, kicsit kiszakít a szürkeségből. Nem véletlenül van nagy sikere a szakács képzésnek. A közelmúltban 18 tanuló tett sikeres ágazati vizsgát a Márianosztrai Fegyház és Börtönben.
„Sosem gondoltam, hogy itt a börtönben tanulok meg zöldséget pucolni” – mondja Sándor, aki egyébként a fogvatartotti konyhán kisegítőként is dolgozik. „Nem főztem én előtte, az mindig az asszony dolga volt. De ha kimegyek, meglepem őt egy ebéddel” – mosolyog a bajusza alatt. Egy másik tanuló szerint: „Nem hiába mondják, hogy konyhaművészet. Az egyszerű, műanyagba csomagolt alapanyagokból rövid időn belül csodát lehet művelni. Ez itt a börtönben tényleg valódi hétköznapi csoda.” Az egyik tanuló a börtönszemélyzet számára jól ismert arc. Problémát problémára halmoz, állandóan gondja van társaival, nem nagyon találja a helyét. Mióta a neki kijelölt fontos, de általában monoton válogató munka mellett szakács képzésre is jár, teljesen kicserélődött: „Itt az a jó, hogy az alapokat megmondják, és azokat meg kell csinálni. De hogy aztán kicsit több majorannát teszek bele, vagy vágok még pár gerezd fokhagymát, azt én döntöm el. Én mondom meg, hogy legyen, hogy szerintem hogy jó. Ez felelősséggel is jár, ha nem ízlik a többieknek, megszólnak érte” – meséli, majd mutatja, hogy már van, aki a díszes terítéket készíti el, mert bizony, amit főznek, azt meg is eszik.
Az effajta programoknak a tanulás, a munka és a rendszeres elfoglaltság berögződése mellett jelentős pszichológiai hatásuk is van. Sokan azt gondolhatják, hogy minek ez egy börtönben. Nem szabad elfelejteni, hogy ezek az emberek büntetésük letöltése után szabadulnak. A társadalomnak vissza kell fogadnia őket, nekik pedig mindent meg kell tenniük ennek érdekében. A visszailleszkedés közös ügyünk.