A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Tanoda elsősorban azokat a fiatalkorú fogvatartottakat segíti, akik számára sem a család, sem az iskolai oktatás nem tudott megfelelő feltételeket biztosítani a sikeres iskolai előrehaladáshoz.
A Tanoda, mint a pedagógiai tevékenységek rendszere hozzájárul ahhoz, hogy a különböző társadalmi helyzetű, kulturális hovatartozású és egyéni adottságú fiatalkorú fogvatartottak tanulmányaikban sikeresen haladjanak előre az iskolában és minél sikeresebb lehessen a társadalmi reintegrációjuk. A Tanoda célja a részt vevő hátrányos helyzetű tanulók személyiségének a megerősítése, fejlesztése is. Elősegíti az önismeret reális kialakulását, a pozitív énkép ezáltal visszahat a tanulási folyamatra, ezzel is hozzájárulva az iskolai eredményességhez.
A tanodai fejlesztés a fogvatartottak egyéni adottságaiból indul ki, a hozott szociokulturális háttértényezőket nem írja felül, hanem azokból kiindulva, azok értékeit megtartva gazdagítja tudásukat és különféle kompetenciáikat. A foglalkozások azoknak a képességeknek a fejlesztésére irányul, amelyek a hátrányos helyzetű fiatalok számára biztosítják a sikeres iskolai pályafutást. Fő feladat a matematikai alapműveletek fejlesztésének, a tanulási motiváció erősítése, illetve a szóbeli és írásbeli kommunikációs képességek fejlesztése.
A csoportos, illetve egyéni foglalkozás lehetőséget biztosít, hogy a képességfejlesztés személyre szabott legyen, egyéni fejlesztési terv alapján történjen. A foglalkozások nem frontális, hanem indirekt, élvezetesebb, játékosabb formában zajlanak, annak a pedagógiai célzatnak eleget téve, hogy a fiatal sikerélményekkel gyarapodjon. Egyes tevékenységek révén az alábbi szolgáltatások valósulhatnak meg, mint például a tudatos életpálya-építés támogatása. Emellett hangsúlyt kap az egyéni igényeken és szükségleteken alapuló tanulástámogatás, tanulásmódszertan, közösségfejlesztés, szabadidős tevékenységek biztosítása, művészeti alkotótevékenységek, sporttevékenységek, társadalmi integráció elősegítése.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet telephelyén 2019. január 24-ét követően indulhatott meg a Tanoda szolgáltatásainak a nyújtása. Alapvetően ez két tevékenységet takar, amely egyúttal – a fogvatartottak szempontjából – időbeli sorrendiséget is jelent: egyfelől a Tanoda szolgáltatásaiba való bevonást, másrészt konkrétan a szolgáltatások nyújtását foglalja magában. A szolgáltatások nyújtása történhet egyéni, illetve csoportfoglalkozások formájában egyaránt.
Az Intézet Tanodájában eddig összesen öt csoportfoglalkozásra jelentkezhettek a fogvatartottak, amelyből kettő jelenleg is elérhető számukra. A Nyári fejlesztő csoport I és II. foglalkozások kifejezetten az alapkészségek fejlesztését célozzák, ezek közül is főként az íráskészség és az olvasásértés támogatását nyújtják.
A Tanodák bv. intézetbeli működése újszerű, példa nélküli, így elsődleges feladat az olyan pedagógiai-módszertani struktúra kitalálása, ami a fent említett hatékonyságot minél eredményesebben tudja biztosítani.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”