A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet objektumaiban – ahogyan az ország összes börtönében – számos olyan fogvatartott tölti ítéletét, akinek családja, kisgyermeke van. Ahogyan az élet minden területén, úgy a börtönben is a legfontosabb kapocs a család, így ezen fogvatartottak számára a börtönéletet leginkább a családjuktól, gyermekeiktől való elszakadás nehezíti meg.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt célja elsősorban az, hogy a fogvatartottak szabadulást követően zökkenőmentesen vissza tudjanak illeszkedni korábbi környezetükbe. Ehhez az szükséges, hogy ne veszítsék el a kapcsolatot közeli hozzátartozóikkal, a családi kötelékek ne szakadjanak meg. A projekt keretében a tanácsadó munkatársak így nemcsak a fogvatartottakat, hanem azok hozzátartozóit is bevonják a programba, részükre humánszolgáltatásokat nyújtanak.
A családi kapcsolatok erősítését szolgálja azon gyerekszobákra hasonlító, családbarát látogatóhelyiségek kialakítása a börtön falain belül, ahol a projektbe bevont fogvatartottak találkozhattak és érintkezhettek gyermekeikkel. 2020-ban a COVID-19 járvány terjedésének lassítása érdekében hozott intézkedéseket követően intézetünk a tavalyi év végén, karácsony közeledtével azon fogvatartottak számára, akik az intézeti elvárásoknak megfelelő magatartást tanúsítottak lehetővé tette, hogy ebben a barátságos, játékokkal teli szobában készült fényképeiket hazaküldjék családjuk számára.
A büntetés-végrehajtási szervezet, amely a járványügyi hatóságokkal folyamatosan egyeztetve, az összes szükséges intézkedést megtette és megteszi a munkatársai, illetve a fogvatartottak egészségügyi állapotának megóvása és a fertőzésveszély megelőzése érdekében, még a világjárvány idején is kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak családtagjaikkal való kapcsolattartására.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchényi 2020 program keretében valósul meg.