A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
A Szegedi Fegyház és Börtön 32 dolgozója kapott jutalmat az 1848-49 Forradalom és Szabadságharc ünnepén, 2018. március 14-én délelőtt a Csillagbörtön dísztermében.
Tikász Sándor bv. dandártábornok, intézetparancsnok és Tamás Zsolt bv. alezredes, a Nagyfa-Alföld Kft. igazgatóhelyettese adta át a jutalmakat a Szegedi Fegyház és Börtönben kiválóan teljesítőknek. Budapesten, a központi ünnepségen négy dolgozó kapott kitüntetést.
1848 szegedi eseménye volt, mikor Kossuth Lajos október 4-én a Honvédelmi Bizottmány elnökeként katonákat toborzott a szabadságharchoz. Híres beszédének részlete is elhangzott a szegedi ünnepi megemlékezésen.
Szegednek népe nemzetem büszkesége, szegény elárúlt hazám oszlopa! Mélyen megilletődve hajlok meg előtted.
Mikor Szegedhez közeledvén sajnálni kezdém, hogy mellemből kifogyott a hang; de midőn Szeged népét látom, úgy látom, hogy nincs mit sajnálnom, mert itt többre nincs szükség, mint, hogy a lelkesedés előtt mélyen meghajoljak.
Kossuth 1849. július 11-én jött másodszor Szegedre, amint megérkezett a városba, kék fáklyafényben beszédet mondott a népnek a Kárász-ház erkélyéről. A helyzet már reménytelen volt, de a szabadságharc vezére optimistán fogalmazott a hallgatóság előtt. Ebből a beszédből is híressé vált egy mondat, amely nem vált valóra.
„Szegedről fog Európának a szabadság kihirdettetni…”
Kossuth és Szeged kapcsolatát az emigráció évei alatt a levelek jelentették. Ezek egyikében így ír városunk népéről.
„… a magyar szabadságharc az első perctől… hazánk határain messze túl kiható, európai érdekű volt – hogy a mi harcunkban, miként én magam is mondám Szegeden – Európa szabadságának harca vívatott.”