A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
A Szegedi Fegyház és Börtön mindhárom objektumában távtárgyaló helyiségeket adtak át az ősszel. Néhány napos tesztelés után a Csillag földszintjén kialakított tárgyaló helyiségben szeptember 28-án volt az első távtárgyalás a Szegedi Járásbíróság közvetítésével egy romániai bírósággal.
A nagyfai távmeghallgatóban egy fővárosi ügy videokonferenciája volt, amelyben egy fogvatartottat tanúként hallgatott meg a Fővárosi Törvényszék. Ezzel rengeteg időt és pénzt lehet megtakarítani, valamint csökkenti a biztonsági kockázatot is, mert a fogvatartottakat nem kell a bírósági tárgyalások helyszínére szállítani, hiszen napjainkra szinte minden börtönben van olyan tárgyaló helyiség, amely kép és hangösszeköttetést tud létesíteni, bármelyik bírósággal. A távmeghallgató helyiségeink más börtönökkel is kapcsolatban állnak, így az elítéltek közötti kommunikációt is könnyebbé teszi, például ha az egyik fogvatartott egy másik börtönben büntetését töltő kapcsolattartójával szeretne beszélni.
A Magyar Idők című újság írja, hogy a távmeghallgató rendszereknek köszönhetően mindegy, hogy az ország mely részén tartózkodik a sértett, a vádlott, a tanú vagy a szakértő, a bírák egyszerűen meghallgathatják őket, nem kell egyik településről a másikra utazniuk. A magyar bíróságokon eddig 72 végpontot alakítottak ki, s a cél az, hogy néhány éven belül az összes tárgyalóteremben elérhető legyen ez a megoldás. A távmeghallgatási technológia kiépítésének célja elsősorban a bírósági eljárások időtartamának csökkentése volt. Számos esetben ugyanis az eljárások szereplői arra hivatkoznak, hogy hosszú időn át kell utazniuk egy rövid meghallgatás miatt, és távollétük problémát okoz a munkahelyükön.
A bíróságok mellett a büntetés-végrehajtási intézetekben, a kormányhivatalokban, a bevándorlási és menekültügyi hivatalokban is megkezdték a rendszer kiépítését, így a végpontok száma mára meghaladta a százat.
Az új technológia biztonsági szempontból is jelentős változásokat hoz. A letartóztatott vagy fogvatartott személyt ugyanis a büntetés-végrehajtási intézet egyik távmeghallgatásra alkalmas helyiségében hallgatják meg, így nem szükséges a tárgyalásra másik intézetbe szállítani, illetve előállítani.