A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
A Büntetés-végrehajtás roadshowjának negyedik állomása 2018. november 3-án, szombaton, Szegeden a Szeged Pláza volt, amelyen az érdeklődők betekintést nyerhettek a bévések munkájába. Interaktív módon mutatták be a bv. szervezet múltját és jelenét, a különböző szolgálati ágakat, valamint a szakmai feladatokat.
A programot színesítette a sátoraljaújhelyi Börtönmúzeum vándorkiállítása, így bárki kipróbálhatta a középkori kínzóeszközök hasonmását a kalodát, vagy a derest. A Szegedi Fegyház és Börtön akciócsoportja pedig a ma használatos kényszerítő eszközöket vitte a kiállításra és a bátrabbaktól, beleegyezésükkel újlenyomatot vettek a nyilvántartási osztály munkatársai.
A büntetés-végrehajtási szervezet egy olyan országos ismeretterjesztő programot indított, amelynek célja, hogy a hétköznapi ember egy reálisabb képet kapjon a büntetés-végrehajtás munkájáról, valamint lerombolja azokat az évszázados sztereotípiákat, amelyek fogvatartottakat, dolgozókat egyaránt érintenek. A rendezvényt Dr. Holubán Csilla, a Szegedi Járási Hivatal vezetője, és Tikász Sándor bv. dandártábornok, a Szegedi Fegyház és Börtön parancsnoka nyitotta meg. A megnyitó beszédekben a börtönről egy általános képet kapott a közönség és a sajtó.
A Csillagbörtönben 2018-ban átlagosan ezerhatszáz fogvatartottat őriznek a Mars téren a Csillag épületben (I. Objektum), a Dorozsmai úton az előzetes házban (II. Objektum) és Nagyfán (III. Objektum) a börtönben. A fogvatartottak átlagéletkora 39 év, átlagos büntetési ideje 8 év. Az intézet általános és középiskolájában évente közel kétszázan ülnek iskolapadba, szakmát is tanulhatnak a Nagyfa - Alföld Kft. szegedi és nagyfai telepén. Napjainkban növénytermesztő, állattenyésztő, hegesztő, karosszéria-lakatos, férfiszabó, kőműves, asztalos, festő és lakáskarbantartó szakmák fortélyait sajátíthatják el. A magyar–szerb határon felépült, 175 km hosszú kerítés minden elemét a hazai börtönökben gyártották és az ország büntetés-végrehajtási intézeteiből is dolgoztak a határon fogvatartottak a kerítésépítés mindkét ütemében, 2015-ben és 2017-ben. Szeged szervezte meg az ország más börtöneiből érkező elítéltek és az őket őrző felügyelők ellátását.
A Szegedi Fegyház és Börtön jó kapcsolatot ápol a Napfény városával. Az elítéltek rendszeresen aktív részt vállalnak Szeged környezetének szépítésében. Az elmúlt évek folyamán többször csatlakozott az intézet az „Önkéntesek a Tiszta Magyarországért” mozgalomhoz, fogvatartottak gyűjtötték a szemetet Szeged és Algyő külterületein. A Felső-Tiszaparti Vízitelep és az Olimpiai Központ környezetének megóvásában aktív részt vállalnak és a Felsővárosi Templom kertjét is rendszeresen gondozzák. A Csillagbörtönben büntetésüket töltő elítélteknek ritkán adódik alkalma jóvátételi programokhoz csatlakozni, az életfogytosok szívesen ajánlják fel alkotásaikat gyermekintézményeknek. Elítéltek képei díszítenek Szegeden és Csongrád megyében több gyermekintézményt és az Ágota Alapítvány lakóotthonait, műveikből többször volt kiállítás az országban. Az ország egyik legnagyobb fegyintézetében hosszú időt töltenek a fogvatartottak őrzésükről és reintegrációjukról hétszázan gondoskodnak, egy olyan csapat, amelynek tagjai eddig háromszor nyerték meg a Büntetés-végrehajtás Hivatás Mestere országos szakmai vetélkedőt.