A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/kopcsik_karoly_0_0.jpg)
Hirtelen csaptak fel a lángok 31 éve az Alföldi Bútorgyár Cserzy Mihály utcai kárpitos üzemében. Szeged egyik legnagyobb tüzében huszonheten sérültek meg, a mentésben résztvevők közül hárman életüket vesztették. A hősök emlékét márványtábla őrzi a Szegedi Fegyház és Börtön aulájában.
A Nagyfa-Alföld Kft. jogelődjében, a nyolcvanas években naponta 1300 fogvatartott dolgozott. A bútoripari munkáltatás önmagában is komoly kihívás, de biztonsági kockázatokkal járt és a Csillag elítéltjeinek összetételét tekintve már akkor sem volt egyszerű feladat. Az ekkor alkalmazott technológia a kor színvonalának megfelelt, a legyártott bútorok alapján az egész országban ismerték az Alföldi Bútorgyárat. A termelésben azonban folyamatosan adódtak kisebb-nagyobb balesetek. A gyúlékony anyagok és tűzveszélyes technológiák több esetben okoztak tüzet.
1988. július 28-a délelőttjén, Szeged egyik legnagyobb tüzéhez riasztották a mentőket és a tűzoltókat az Alföldi Bútorgyár Cserzy Mihály utcai csarnokába. A tűz pillanatok alatt, a robbanás sebességével terjedt az 1700 négyzetméteres csarnokban, ahol aznap száznegyvenkettő elítélt és hat művezető dolgozott. Azonnal elkezdődött a tűzoltás, és az életmentés, de a mérgező gázokat, a füstöt és a tüzet csak több mint kétórás megfeszített munkával tudták megállítani. A mentők 10.00 órakor, a tűzoltók negyed órával később érkeztek a helyszínre. A mentés közben 141 fogvatartott és 4 művezető jutott ki épen vagy kisebb sérülésekkel a területről, mely során együtt mentették egymást a rabok és a felügyelők. A tragédia zűrzavarát kihasználva egyetlen elítélt sem szökött meg. A szerencsétlenségben hárman vesztették életüket, Kovács Hegedűs Gábor bv. őrnagy, Szalay Árpád bv. alhadnagy és egy fogvatartott. Emléküket örökre megőrzik a Szegedi Fegyház és Börtönben.