A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szegedi Fegyház és Börtön
Március 15-én országszerte megemlékezések és ünnepségek voltak az 1848-49-es forradalom és szabadságharcról. Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt keretében rendezett csoportfoglalkozáson a Szegedi Fegyház és Börtön Csillag épületében a jeles nap eseményeit idézték föl a programba bevont fogvatartottak is.
Az alábbiakban az elítéltek összefoglalóját olvashatják.
„Nagyon hasznos foglalkozás volt, ahol tudásunkat, eddigi ismereteinket bővíteni tudtuk. Felidéztük azokat az emlékeket, ismereteket, amelyeket még iskolai tanulmányaink alatt tanultunk, emellett új tudást is szereztünk a forradalom hátteréről.
Megtudtuk, hogy az 1848-49-es forradalmat és szabadságharcot Európa-szerte kávéházi forradalmaknak nevezték, ugyanis a forradalmárok gyülekezőhelyei kávéházakban voltak. Ismereteket szereztünk arról, hogy Petőfi Sándornak és a márciusi ifjaknak olyannyira törzshelye volt a Pilvax kávéház, hogy esténként onnan tértek nyugovóra, valamint a tulajdonos villás reggelivel várta őket reggelente. Az EFOP tanácsadó elmesélte nekünk, hogy a forradalom egyik jelképét – a kokárdát – Szendrei Julianna és Laborfalvi Róza tűzte fel a márciusi ifjak kabátjára, valamint Petőfi korai verseit Pönögei Kis Pál néven jelentette meg. Szó volt arról is, hogy Magyarországon az első miniszterelnökeink hamvai a Fiume úti Nemzeti Sírkertben, a Batthyányi Mauzóleumban nyugszanak. Petőfi kokárdája a Nemzeti Múzeumban, míg Jókai Mór kokárdája a Petőfi Múzeumban még ma is megtekinthető.
Az elméleti ismeretek mellett mi is kokárdát készítettünk dekorgumiból, illetve emléklapot is kaptunk. A foglalkozás hangulatát egy szóval, vagy egy rövid leírással nem lehet összefoglalni. Tanulságos és fejlesztő volt, ami Matovics Anita EFOP tanácsadó asszony felkészülésének és hozzáértésének köszönhető. A csoport tagjai”
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.”