A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Immár harmadik éve alakítanak ki fogvatartottak kreatív kertet a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet egyik udvarán szakköri tevékenység keretében. A virágos –, illetve konyhakert művelése tudatos, tervezett tevékenység, amely az élő környezet szeretetére, a környezettudatos magatartás kialakítására biztosít lehetőséget a foglalkozásokon résztvevők számára.
Mindezt meg lehet valósítani a rácsok között is, még akkor is, ha az „uralkodó” környezeti feltételek között a beton a meghatározó elem. A legfényesebb bizonyítéka a megvalósíthatóságnak, hogy a tavalyi év során "A legszebb konyhakertek" - Magyarország legszebb konyhakertje országos programján, közösségi kategóriában elismerést vehettünk át, amely szerint a börtönben gondoztunk legszebb konyhakertet. A szakköri tevékenységet évekkel ezelőtt megelőzte egy asztalos szakkör, ahol balkonládákat, nagy virágládákat készítettek a fogvatartottak a fatiplitől a kész ládáig tartó munkafolyamatok során. Ezekbe a ládákban kerültek az idei évben is elültetésre a virágok, illetve fűszernövények, konyhakerti növények.
A szociális készségek fejlesztésében, ismeretszerzési folyamatokban jelentős szerepet játszik minden olyan tevékenység, melyet a környezet megóvása, széppé tétele érdekében végeznek a fogvatartottak. Mindeközben a környezettudatos gondolkodást, a kommunikáció fejlődését is sokoldalú percepciós tapasztalásokkal, a kapcsolódó verbalitás fejlesztésével segítjük. A tapasztalási sorozatból új ismeretek sorával gazdagodnak. Az ültetés, locsolás közben száraz vagy nedves talajt észlelnek, figyelhetik a növény növekedését, gyomot irtanak körülötte, figyelik a virágzást, termését, megsejthetnek valamit a nagy természeti körforgásból.
Kiemelt fontosságú a reintegráció során, hogy a fogvatartottak saját szűkebb, és majdan tágabb természeti és társadalmi környezetükről megfelelő saját észlelési tapasztalatokat, ismereteket gyűjtsenek, és szabadulásuk után, szükség esetén alkalmazzák is azokat. Otthonosabb és emberbarátibb légkört teremthetnek majd az otthonukban, családi környezetükben, ahol a felnövekvő gyermekeik is humánusabb felnőtté válhatnak. A kert továbbá lehetőséget ad a környezetet védő, természetbarát szokások kialakítására és gyakorlására. Az egészséges életmódra való törekvés a kertben végzett megfelelő növényápolással és gondozással is szoros kapcsolatban áll. A szemet is gyönyörködtető látványban remélhetőleg itt a rácsok között kevés ideig lesz részük és inkább saját házuk táján élvezhetik az itt elsajátított kertészeti ismereteket.