A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet 2021. 02. 12-én pályázatot nyújtott be a Szolnok Családbarát Munkahelye című pályázatra, amelyet a megnyert. A díjátadóra augusztus 25-én került sor.
A rendezvény keretében egy előre felvett 5-10 perces videóban mutattuk be az intézetben működő jó gyakorlatot, értékeket, intézkedéseket. Az intézetben évek óta nagy teret kapnak az állomány- és családbarát programok, rendezvények megvalósítása, ezáltal az intézet vezetése a munka-és magánélet közötti egyensúly fenntartását próbálja elősegíteni. A szakmai és személyes fejlődés lehetőségének biztosítása - továbbképzések és fejlesztő hatású programok, tréningek megvalósítása-, illetve az egészségi állapotot fenntartó és javító lehetőségek biztosítása hivatottak a személyes jól-létet növelni. Ezek a cirkularitás elve alapján kihatással vannak a családi kapcsolatokra is, amelyek szintén a fejlődést segítik. Ezen programok, rendezvények, lehetőségek mind rövid-, mind középtávú, mind hosszú távú fenntartása, megvalósítása célként szolgál az intézetben, emellett teret enged az új programok létrehozásának, a repertoár bővítésének, hagyománnyá válásának. Ahogy az elmúlt nehézségekkel teli év során is, úgy folyamatosan erős a törekvés a különböző programok megrendezésére. Az intézet emellett teret enged a munkaidőn túli szabadidős tevékenységeknek, kikapcsolódásnak. Ezen programok során készült termékek elismerésére szintén nagy figyelmet szentel az intézet vezetése – így például szabadidejében festéssel foglalkozó kolléga festményei díszítik a folyosóikat -, ekképpen a pozitív visszacsatolás elismerésként, jól-létet növelve hat állományunkra és családtagjaikra.
Az intézetben minden évben megvalósításra kerülnek mind nemzeti ünnepeink, mind pedig intézetünk által kezdeményezett – és immáron hagyománynak örvendő – rendezvényeink. Ezek során az intézet törekszik arra, hogy nem csak az állománytagok, hanem családtagjaik is részesei lehessenek adott programnak. Ezen ünnepségeink, rendezvényeink:
Farsangi rendezvény, Nemzeti ünnepek (március 15. az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc emlékére; augusztus 20. az államalapítás és államalapítónk emlékére; október 23. az 1956. évi forradalom és szabadságharc emlékére), megemlékezések, Nőnap, Gyermeknap, Horgászverseny, Fekve-nyomó bajnokság, Biciklitúra, Szeptember 8. Büntetés-végrehajtás nap alkalmából családi rendezvény, Futball bajnokság, Mikulás nap, Évzáró ünnepség, amelyekről az intézet honlapján minden alkalommal megjelennek tudósítások. 2010-ben az intézet személyi állománya megalapította a "Rendezett Jövőért" Egyesületet. Az Egyesület együttműködve az intézettel 2019-ben napközis nyári tábort szervezett a kollégák gyermekei számára. Az egy hetes táborral egyrészt célként fogalmazódott meg a segítségnyújtás a szülőknek az általános iskolás korosztály szünidei elhelyezésének, szervezett felügyeletének megoldásában, hogy így több idő maradjon a közös nyaralásra, családi programokra, másrészt a program összeállításával szerettünk volna élményekben gazdag hetet biztosítani a gyerekeknek.
Természetesen a Büntetés-végrehajtási Szervezet több területeken biztosít különböző munkavállalói juttatásokat. Így a családalapítás, gyermeknevelés területén beiskolázási támogatást, családalapítási támogatást, családi események, rendkívüli élethelyzetek bekövetkezése esetén szociális segélyt, temetkezési segélyt. A gyermekek után járó kedvezmények a személyi állomány nagy százalékát érintik, aktuálisan 106 gyermeket nevelnek a kollégák, 5 család közülük nagycsaládos (3, vagy több gyermekes), így segítve elő gyakorlati szempontból a jól-lét növelését. A stratégia sikerességét az is mutatja, hogy jelenleg 4 házaspár dolgozik az intézetben. Munkahelyhez, munkavállaláshoz kötődően munkába járási támogatást, utazási kedvezményt, lakáshoz jutáshoz és fenntartáshoz szolgálati lakást, munkáltatói kölcsönt, albérleti hozzájárulást. Jelenleg az intézet három gyermekeket nevelő család részére biztosítja szolgálati lakással a biztos hátteret. Az Egészségmegóvás, üdülés, pihenés területén egészségügyi üdülést (Igal, Pilisszentkereszt, Gyula, Hévíz), az intézeten belül kialakított, biztosított jól felszerelt edzőterem, szauna, biciklik, fogászati- és szemüveg készítési kedvezmény. Az étkeztetés kedvezményes étkezési lehetőséggel biztosított, és természetesen csoportos élet- és balesetbiztosítással rendelkezik minden személyi állománytag.
Különböző képzéseken, tréningeken vehetnek részt a munkavállalók, így évente két alkalommal lebonyolításra kerül szakmai továbbképzés, emellett minősített képzések (Word, Excel, Elsősegély) és Stressz-kezelő tréning valósul meg szakmai-, és személyes fejlődésük elősegítése érdekében. Emellett tanulmányi szerződés megkötésével a főiskolai, egyetemi továbbtanulás, továbbképzés elvégzéséhez is támogatást nyújt az intézet a személyi állománytagok részére.
Az intézet egészségmegőrző-, és jól-lét növelő stratégiája korábban pályázati úton több alkalommal került díjazásra: 2013-ban Szívbarát pályázatot, 2014-ben Kerékpáros barát munkahely címet, 2015-ben pedig Legjobb női munkahely különdíjat nyert a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet.