A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámmmal indult az az Európai Unió által finanszírozott kiemelt projekt, amelynek célja a fogvatartottak reintegrációjának elősegítése. A projekthez csatlakozott a büntetés-végrehatási szervezet több intézete, így a Szombathelyi Országos Bv. Intézet is.
2017. március 28-án a Belügyminisztériumban rendezték meg a „Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű kiemelt projekt nyitókonferenciáját. A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága közösen indította el a 3,5 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból megvalósuló, 2020 nyaráig tartó projektet a konvergencia régiókban, így a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben is.
A projekt célja - építve az előzmény projektek tapasztalataira és eredményeire - a jogerősen kiszabott szabadságvesztés büntetést töltő elítéltek, az előzetes letartóztatás alatt álló személyek társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, valamint az elkövetők bűnismétlési kockázatának csökkentése érdekében reintegrációs program megvalósítása.
Az 5 éven belül szabaduló fogvatartottakat megszólító program egyrészt fókuszál a célcsoport fejlesztésére (személyiség- és kompetenciafejlesztő, valamint képzési és utógondozási programokon keresztül), másrészt a modell befogadására alkalmas környezet megteremtését, a célcsoporttal dolgozó szakemberek felkészítését célozza.
A fő célkitűzés, hogy az elítéltek megfelelő támogatással már a szabadulásukat megelőzően felkészüljenek a munkaerőpiaci és társadalmi visszailleszkedésre, valamint a hozzátartozók számára is biztosítani a program egyes elemeit (családi kapcsolatok helyreállítására való törekvés, a fogvatartott közvetlen környezetének bevonása, tájékoztatása), ezzel is elősegítve a reintegrációjukat, csökkentve a társadalmi kirekesztődésük mértékét.
Az intézetben a projekt jelenlegi fázisában a szakmai vezető irányításával a fogvatartottak tájékoztatását, toborzását, végzik a projektben dolgozó tanácsadók.
Ezt követően a kiválasztott személyek részére kompetenciafejlesztő foglalkozásokra, szakmaképzésekre kerül sor.
A projektről bővebb információ a www.tettprogram.hu oldalon olvasható.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.