A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/nemeth_eva_0.jpg)
A veszprémi börtönben szabadságvesztésüket töltő női és férfi fogvatartottak közül 15-15 fő vett részt intenzív, hatvan órás számítógép felhasználói képzésben.
Két teljes hétvégén nyílt lehetősége harminc elítéltnek, hogy GINOP-pályázat keretében hiányos, vagy megkopott informatikai tudásukat felfrissítve növeljék a szabadulás utáni elhelyezkedés esélyét.
A felnőttoktatásban járatos szakember eltérő felkészültséggel találta magát szembe, mikor a tizenöt fős csoportoknak szintfelmérőt tartott. A résztvevők között volt, aki életében először kapcsolta be a számítógépet és volt olyan is, aki nehezen, de kiismerte magát a virtuális térben. A számítógépek kezelésének alapvető, de kifejezetten felhasználó-centrikus gyakorlatát sajátíthatták el ez alatt a rövid idő alatt. A két hétvége arra minden esetre elegendő volt, hogy a résztvevők felismerjék az informatikai tudás szükségességét és kialakuljon bennük az érdeklődés és kíváncsiság arra, hogy készségszinten elsajátítsák a mindennapi élethez elengedhetetlen ez irányú ismereteket.
A digitális szakadék csökkentésére egyre több a lehetőség, köztük pályázati forrásból megvalósított ingyenes oktatás, vagy kedvezményes eszközbeszerzés érhető el. A mai kor elvárása már túlmutat a munkavállalókkal szemben támasztott követelményeken, napjainkban az informatika már nem csak a munkaerő-piacot szövi át, hanem az átlagember egész életét, beleértve a szórakozást, az ügyintézést, vagy a tájékozódást. A börtönviselt emberek visszailleszkedési esélyeinek növeléséhez ezért kiemelten fontos ennek oktatása.