A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/nemeth_eva_0.jpg)
Az előadást követő kötetlen beszélgetést bűnmegelőzési céllal szerveztük, a társulat tagjai saját példájukat osztották meg a kamaszokkal
A lakásotthonban élő fiúk mindegyike érintett volt valamilyen szinten a börtön világával, általában valamelyik közeli hozzátartozójuk töltött már szabadságvesztést. Saját bőrükön, nagyon fiatalon tapasztalhatták meg, hogy a börtön szétzilálja a családokat, ugyanakkor követendő példa hiányában a jó körülmények között, szerető, gondos közegben nevelkedő kortársaikhoz képest bűnelkövetés tekintetében sokkal veszélyeztetettebbek.
A színházi előadás csökkentette a feszültségüket, így a harminc perces vidám darab után könnyebben indult meg a párbeszéd az előadók és a vendégek között. A fogvatartottak őszintén elmondták, kit, mekkora veszteség ért azzal, hogy bekerült a börtönbe és a záporozó kérdéseket alig győzték megválaszolni. A lakásotthonból érkező két kísérő nevelő biztatta a fiatalokat, hogy bátran kérdezzenek, örültek, hogy ezen a napon a börtönlét nem valamiféle kalandként került szóba, hanem elrettentő valójában, a realitás szintjére hozva. A fiúkat a családi kapcsolatok fellazulásán túl az internet hiánya, a kötöttség, a szigorúság, az egyhangúság érintette meg leginkább. A fogvatartottak saját élményű beszámolóját kiegészítette az intézet reintegrációs tisztjének és bv. pártfogójának hozzászólása is.
A szemmel láthatóan megilletődött fiatalokat egy intézetlátogatásra még visszavárjuk.