A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Az Alkohol-Drogsegély Ambulancia a veszprémi börtönben a szerhasználat megelőzése és kezelése érdekében valósította meg programját.
A „Célzott prevenciós programok a szenvedélybetegség megelőzése érdekében" elnevezésű pályázat az EFOP 1.8.7-16-2017-00001: Szertelenül határok nélkül című projekt keretén belül valósult meg a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben. Az veszprémi székhelyű Alkohol-Drogsegély Ambulancia, mint projektgazda szakemberei hónapokon át foglalkoztak az elítéltekkel. A bűnmegelőzési céllal létrejött projekt átgondolt, egymásra épülő elemekből állt és fő célja a kábítószermentes élet népszerűsítése volt. A foglalkozásokon a részvevők nem csupán tájékoztatást kaptak a szerhasználat veszélyeiről, következményeiről, hanem a szakemberek igyekeztek őket érdekeltté tenni annak felszámolásában, elkerülésében is. Az egészségügyi vonatkozásán túl egyéni, megrázó életutakat elemezve kitértek a fogyasztók életviteléből fakadó egyéb veszélyekre, illetve a bűncselekmények elkövetése esetén a várható büntetési tételekre is.
Az addiktológiai foglalkozást egészítette ki a meseterápia és a drámapedagógia. Mindkét módszert évek óta meggyőző hatékonysággal alkalmazza már az Alkohol-Drogsegély Ambulancia.
A drámapedagógia eszközeivel két csoportban, összesen 16 résztvevő önismereti, és együttműködő készség fejlesztése történhetett meg. A heteken át tartó foglalkozások végeredménye egy színdarab, melyet ezúttal a pandémiás helyzetre tekintettel intézeten kívül jóvátételi szándékkal sajnos nem mutathattak be, de a többi fogvatartott a járványügyi szabályok betartása mellett megtekinthette. A drámapedagógiai foglalkozás sikere, hogy a résztvevők együttműködése, önértékelése, empatikus képessége javult, és ez majd vélhetően támogatja őket a konfliktusok megoldásában, egymás elfogadásában, illetve a szabadulást követően a társadalom által elvárt normák, szabályok, valamit a jogszabályok betartásában.
A meseterápián két csoportban nyolc-nyolc fő vehetett részt. A programelem elsődleges célja, hogy a résztvevő elítéltek családi kapcsolataik fenntartásában, fejlesztésében támogatást kaphassanak. Tapasztalatból tudjuk, hogy a gyermekek életében fontos szerepet betöltő egy-egy családtag jelenlétének időszakos hiánya a gyermek fejlődését negatív irányba terelheti, és a kötődés is csökken. A csoportfoglalkozáson résztvevők a terapeuta segítségével egy-egy kiválasztott mesét dolgoztak fel meghatározott szempontrendszer alapján. A terápia zárásaként minden bevont elítélt felolvashatta a mesét, a hanganyagot rögzítették. Az ebből készülő CD-t az érintettek hazaküldhették a gyermekeiknek, unokáiknak abban a reményben, hogy az ilyen formában személyre szabott ajándék a gyermekeknek örömet okoz. A családtagok közötti kommunikációba ezáltal bekerülhet egy szokatlan, újszerű, elismerésre okot adó, színvonalas elem, ami kizökkentheti őket a napi rutinból és más szintre emelheti kapcsolatukat. Tervezzük a CD-re írt mesék felajánlását jóvátételi szándékkal kórházak, vagy gyermekotthonok lakóinak, remélve, hogy feledhetetlen perceket okoznak és a kicsinyek arcára mosolyt csalnak majd.