A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/porubszky_szabolcs_joooo.jpg)
A Zalai Népfőiskolai Egyesület jelenleg folyamatban lévő „FÉNY-ÁRNYÉK” című KAB-FF-18 drogprevenciós projektének megvalósításáról
Projektünk tervezésekor célul tűztük ki az előző évben lezárt KAB-ME-17-B drogprevenciós projektünk folytatását, az egészségkárosító magatartások visszaszorítását, a drogfogyasztással, alkoholfogyasztással, dohányzással szembeni alternatívák népszerűsítését, hogy:
- résztvevőinknek a kábítószer-használattal szemben pozitív példákat nyújtsunk, illetve:
- tegyük alkalmassá őket arra, hogy személyiségük fejlődésével könnyebbé váljon szabadulásuk után a társadalomba, szűkebb környezetükbe való visszailleszkedésük.
Megfogalmazott célunkkal így elősegíthetjük a fokozottan veszélyeztetett és halmozottan hátrányos helyzetű célcsoportunk, társadalmi esélyegyenlőségének elérését,különösen azoknak, akiket viselkedési problémáik, életkoruk, szocializációs deficitjük megakadályoz abban, hogy a társadalom hasznos tagjaivá váljanak.
Szakmai programunkban prioritást jelent a bűnelkövetők életminőségének javítása, azon képességeiknek, készségeinek fejlesztése, melyek a felépüléshez, egy élhetőbb életbe való visszailleszkedéshez, a reintegrációhoz szükséges lehet.
Hitvallásunk szerint csak az önismeret fejlesztésével, a személyiség megerősítésével lehet eredményeket elérni, ezért a személyiségfejlesztő tréningekkel, egyéni beszélgetésekkel célunk, a változás elindítása, az életvitelbeli- életmódbeli- szemléletbeli változásokra való ösztönzés.
A tréningjeinket sok programmal ismeretterjesztő előadással, fókuszcsoportos beszélgetéssel, vetélkedővel, kézműves szakkörrel egészítjük ki.
Így a folyamatos jelenléttel a fogvatartottak szabadidejének hasznos eltöltését, a felgyülemlett feszültségek csökkentését segítjük elő.
Különös jelentőséggel bírnak a filmvetítéssel egybekötött fókuszcsoportos beszélgetések (pl. az „Erőpróba” c. film, amit néhány napja vetítettünk) melyek jó alapokat adnak arra, hogy a résztvevőkkel részletesen megbeszéljük a látottakat. Ez/ezek a filmek jól tükrözik projektünk témáját, a felelősség, az erőszak, a szeretet, az összetartozás, a bizalom, kitartás, remény stb. terén. Továbbá, teret biztosítanak a fogvatartottak közötti kölcsönös eszmecserének, véleményváltásnak, csoportos interakciónak, ami jobban szemlélteti a résztvevők nézeteit, meggyőződéseit a droghasználatról, a kezelési lehetőségekről, a drogprevenciós programokról.
Ismeretterjesztő előadások, interaktív beszélgetések, keretében mutatjuk be pl. a kábítószerek káros hatásait, több előadóval, más-más szemmel a hallgatóság bevonásával.
Az előadások hatására, többen ekkor szembesülnek azzal, mire kellett volna figyelniük, hogy ne kerüljenek összeütközésbe a törvénnyel.
Kiemelt előadások keretében foglalkozunk a kábítószerek káros hatásainak következményeivel, a szűrések fontosságával, környezetvédelemmel, életmentés-elsősegélynyújtással, a zárkákban, sétakertben végezhető sportolási lehetőséggel.
Résztvevőink megismerhetik együttműködő partnerünk: a Zalaegerszegi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum, és a Drogambulancia tevékenységét, céljaiknak megvalósulását.
A projekt ideje (2018.09.01 – 2019.06.30.) alatt az egészség megőrzése, a feszültség levezetése és a szabadidő hasznos eltöltése érdekében műveltségi vetélkedőket, kézműves foglalkozásokat. sakkversenyt is szervezünk, ami jó lehetőséget jelent a kreativitás, önmegvalósítás kifejezésére, továbbá, fontos a feszültségcsökkentő, közösségfejlesztő hatása is. Megtapasztaltuk az évek során azt is, hogy mekkora örömöt okoz az a lehetőség, különösen az ünnepek előtt, (nőnap, húsvét, anyák napja), hogy a szakkörökön családtagjaik, gyermekik részére készíthetnek ajándékokat.
Ilyenkor egyaránt jól érzi magát fogvatartott és szervező, de alkalmas ez az idő arra is, hogy a beszélgetés során felelevenítsük az ünnepekhez kapcsolódó szokásokat, hagyományokat is.
Az együttműködés, bizalom és a szabadidő hasznos eltöltése érdekében, módszereink alapján egyéb kulturális programokat is szerveztünk, hogy színesebbé, hasznosabbá tegyük az intézetben töltött időt.
Hagyományos programjaink pl:
- Év végén, a két ünnep között, filmvetítést és beszélgetést szervezünk
- A magyar kultúra napja alkalmából szavalóversenyt szervezünk
- Költészet napján (ebben az évben) József Attilával és Ady Endrével, saját versekkel, azok keletkezésének körülményeivel foglalkoztunk, az intézettől kapott tea és zsíros kenyér fogyasztása közben.
Programjaink népszerűek, a fogvatartottak igénylik a jelenlétünket. Talán azért is, mert lehetőségeinkhez mérten figyelembe vesszük javaslataikat, ötleteiket, projektjeink tervezéskor. Építünk az együttműködésükre, bevonjuk őket az előkészítő, szervező munkákba.
Munkánk sikerességének alappillére, a bizalom és együttműködés, mely a fogvatartottak részéről jelenik meg.
A tíz éve folyamatosan visszatérő drogprevenciós programunk ezért egy „biztonságos hellyé” vált, mivel programjaink sokszínűségét, résztvevőink személyes fejlődését biztosítja, ez által az önismeretet értékeli, táplálja.
Fehér Lászlóné
Zalai Népfőiskolai Egyesület
titkára, programvezető