A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Országos jóvátételi programot indított a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága az adventi időszakban. A hazai börtönök fogvatartottjai idén is adományokkal segítik a gyermek- és idősotthonok, kórházak lakóit a szeretet ünnepén.
A jóvátételi kezdeményezések egyre nagyobb teret nyernek a hazai büntetés-végrehajtási intézetekben is. A tettük következményeiért felelősséget vállaló elítéltek lehetőséget kapnak a börtön falain kívüli munkavégzésre, így társadalmilag hasznos tevékenységük alkalmas a fogvatartottakkal kapcsolatos előítéletek csökkentésére is.
A rabok önkéntes munkájának köszönhetően szépülnek meg óvodák, iskolák, gyermek- és idősotthonok, de ünnepi műsorral és ajándékokkal is meglepik az érintett intézmények lakóit.
Az Annamajori Kft. sütőüzemében dolgozó elítéltek mákos bejglit sütnek a helyi gyermekotthonnak, Kecskeméten karácsonyi műsorral és adományok átadásával teszik meghittebbé az SOS Gyermekfalu lakóinak életét. A Kalocsai Fegyház és Börtön alkotó körének tagjai karácsonyi ajándékot adnak át a helyi kórház csecsemő és gyermekosztályának. Veszprémben a rabok a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal együtt karácsonyi műsort adnak a hajléktalanszálló lakóinak. Balassagyarmaton két helyszínen is adományoznak: a Kenessey Albert Kórház gyermekosztályán kezdenek, ahol az általuk gyűjtött pénzt adják át, ezután pedig a helyi Reménysugár Gyermekotthon kis lakóit lepik meg adományokkal, illetve egy szép karácsonyfával, amelynek díszítésében is besegítenek. És a sor így folytatódik tovább, hiszen kivétel nélkül minden börtön szervez valamilyen adventi jóvátételi programot.
A fogvatartottak mellett természetesen kollégáinknak is fontos a rászorulók megsegítése. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a tény, hogy hosszú évek óta szervezünk gyűjtést különböző alapítványoknak és civil szervezeteknek.
Ezeknek a programoknak a lebonyolításában szintén szorosan együttműködünk az egyházakkal, civil szervezetekkel. A büntetés-végrehajtási szervezet mintegy 120 civil szervezettel, ebből mintegy 40 egyházi közösséggel dolgozik együtt a reintegrációs és egyéb programok megvalósításában.