A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Harmicegy fogvatartott OKJ-s karosszérialakatos és hegesztő szakképzése zárult le a Szegedi Fegyház és Börtön mellett működő gazdasági társaság, a Nagyfa-Alföld Mezőgazdasági és Vegyesipari Kft. szegedi telephelyén. A megszerzett képesítés növeli a szabadulás utáni elhelyezkedés esélyeit.
Elméleti és gyakorlati vizsgával zárult az a 4 féléves karosszérialakatos és hegesztőképzés, amelyen a Szegedi Fegyház és Börtön 31 fogvatartottja vett rész. A képzés heti 3 tanítási napon 8 órában, az iskolai tanévekhez hasonló bontásban valósult meg. A tanulmányok során a gyakorlatban jól hasznosítható, naprakész készségekre tettek szert, amely nagy segítség lehet a szabadulás utáni újrakezdésben.
A tanfolyamok a Szegedi Szakképzési Centrum és a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében valósultak meg, az elméleti és a gyakorlati oktatás a Nagyfa-Alföld Kft. gyártelepén, egy hegesztőcsarnokban és egy erre a célra berendezett oktatóteremben zajlott szakemberek közreműködésével. Az oktatáson részt vevő fogvatartottak nagy része alapfokú végzettséggel bírt, néhányan viszont már valamilyen – akár a fogvatartotti idejük alatt szerzett – végzettséggel rendelkeztek.
A büntetés-végrehajtás olyan hiányszakmákban igyekszik a fogvatartottak számára gyakorlatorientált képzést biztosítani, amivel javíthatja a szabadulás utáni munkaerőpiaci esélyeiket. Országosan szinte valamennyi bv. intézetben szervezünk ilyen képzéseket, az elítéltek körében a legkeresettebb szakmák a szobafestő-mázoló, tapétázó, a konyhai kisegítő, a targoncavezető, a bútorasztalos, a kőműves és burkoló. OKJ-s szakvégzettséget adó képzéseinkben jelenleg csaknem 700 fogvatartott vesz részt.