A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A magyar büntetés-végrehajtási szervezet szeptember 7-én a Budakeszi Vadasparkban tartotta szórakoztató, ismeretterjesztő és látványelemekben is bővelkedő Szent Adorján-napi családi napját. Ezen a napon a családé, az ünneplésé, az együttlété volt a főszerep, ahol a büntetés-végrehajtási hivatást választok és családjaik kötetlenebb közegben is találkozhattak egymással és a munkájuk iránt érdeklődőkkel.
A szórakoztató, ismeretterjesztő és látványelemekben is bővelkedő programok között az érdeklődők megtekinthették a szervezet műveleti csoportjának intézkedéstaktikai bemutatóját, a kutyás szolgálat legkiválóbb négylábúinak bemutatkozását, a sátoraljaújhelyi Börtönmúzeum mobil tárlatát, de nem maradhatott el a szervezetnél rendszeresített kényszerítőeszközök bemutatója sem, ahogy idén is a helyszínre érkezett egy nagy rabomobil mellett a büntetés-végrehajtás egyik páncélozott gépjárműve is. A szervezők a kicsikre is gondoltak, őket lufi-hajtogatással, arcfestéssel, falmászással, játszóházzal és különböző gyermekversenyekkel várták. A Terrorelhárítási Központ BTR páncélautója, a Magyar Honvédség harcjárművei és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság bemutatója csak még tovább színesítette a programokat. A közös ebédet követően Kocsis Tibor koncertje szórakoztatta a jelenlévőket.
A büntetés-végrehajtási szervezetnél dolgozók a fogvatartottak őrzéséért, szállításáért, munkáltatásáért, élelmezéséért, egészségi állapotáért felelnek, a társadalom érdekében végzik a köz- és jogbiztonság fenntartásában nélkülözhetetlen feladatukat, nehéz, sokrétű, ugyanakkor kifejezetten változatos munkájukat. Hazánkban 30 börtönben, mintegy 16 500 embert tartanak fogva, és tizenkét 100%-ban állami tulajdonú gazdasági társaság gondoskodik az elítéltek kötelező munkáltatásáról. A kft.-k tevékenységi köre sokrétű, három mezőgazdasági jellegű és kilenc ipari gazdasági társaság tartozik a büntetés-végrehajtáshoz. A közelmúltban a szervezet elérte a teljes körű fogvatartotti foglalkoztatást.
Ezer esztendeje, 1019-ben alapította Szent István a zalavári bencés apátságot, melyet Szent Adorján tiszteletére emeltek. A millennium előtt tisztelgett az idei évben a büntetés-végrehajtási szervezet is, amely meghirdette a Szent Adorján Millenniumi Emlékévet. A rendezvénysorozaton konferenciákkal, kiadványokkal és különböző rendezvényekkel – például a szeptember 7-ei családi nappal – emlékeztek az ezeréves büntetés-végrehajtásra.
A büntetés-végrehajtásnál szolgálatot teljesítők 1996 óta szeptember 8-án ünneplik hivatásuk napját, Szent Adorján napot. Szent Adorján – a magyar büntetés-végrehajtási szervezet védőszentje – Maximianus császár alatt teljesített szolgálatot Nikomédia (a mai törökországi Izmit) városában és időszámításunk szerint 304-ben halt mártírhalált. A bálványimádó császár által bebörtönzött keresztények felügyelőjeként a rabokat faggatta állhatatosságuk okáról, s amikor ők kereszténységükkel magyarázták a boldogan vállalt mártíromságot, Adrianus is kiállt társai elé és vállalta kereszténységét és az azzal járó kivégzést.