A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Pesti Hírlap 2020. július 15-én „A megoldásként tálalt börtönépítés hamar újabb zsúfoltságot hozhat” címmel közölt írásában tette közzé Zádori Zsolt, a Magyar Helsinki Bizottság szóvivőjének állításait, amelyeket a BvOP cáfol.
Mivel a Pesti Hírlap nem kereste meg a BvOP-t - és így nem kaptunk lehetőséget arra, hogy a saját álláspontunkat elmondjuk – a cikk kapcsán az alábbi tényszerű tájékoztatást adjuk.
Az az állítás, miszerint „nem igazi megoldás a büntetés-végrehajtás férőhely-bővítési programja keretében újonnan átadott 2750 férőhely a túltelítettség csökkentésére”, megalapozatlan, tényként való közlése egyértelműen félrevezeti az olvasókat és nagymértékben alkalmas arra, hogy a büntetés-végrehajtási szervezet jó hírnevét sértse.
Ezzel szemben tény, hogy a 10 helyszínen végrehajtott férőhely-bővítés a jogszabályoknak megfelelő megoldást jelent a fogvatartotti telítettség csökkentésére. Az új körletek mindenben megfelelnek az EU által támasztott előírásoknak és szabványoknak, rendelkeznek személyzeti irodákkal, fürdő- és foglalkoztató, valamint egészségügyi helyiségekkel. A beruházás jelentős mértékben javítja a fogvatartottak elhelyezési körülményeit, így a telítettségből fakadó korábbi kártalanítási panaszok a jövőben alaptalanná válnak.
E mellett a „félő, hogy a megnövekedett helyek miatt még több ember kerül majd elzárásra” vélemény pusztán hangulatkeltő feltételezés, szakmai alapot nélkülöző kijelentés.
Az sem valós állítás, hogy „óriási munkaerőhiánnyal küszködik a büntetés-végrehajtás”, ugyanis a bv. szervezet személyi állományának feltöltöttsége jelenleg közel 90 %-os. Ugyanakkor ez a számarány várhatóan tovább növekszik, hiszen a férőhelybővítés új munkahelyeket teremt, a büntetés-végrehajtás az álláskeresőknek biztos megélhetést és előremenetelt biztosít.