A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A büntetés-végrehajtás komplex fejlesztési koncepciója a szervezet valamennyi területén modernizációt eredményezett.
A büntetés-végrehajtás történetének legjelentősebb fejlesztési programja valósult meg az elmúlt években: megszűnt a börtönök túltelítettsége; fejlett biztonságtechnikai eszközökkel növekedett a biztonság; innovatív informatikai alkalmazások bevezetésével emelkedett a szakmai munka hatékonysága; korszerűsödtek a börtönépületek; megfiatalodott a szervezet gépjárműflottája, jelentős mértékben javultak a személyi állomány munkakörülményei – többek között ezekről az eredményekről tájékoztatott 2021. június 18-án Budapesten dr. Tóth Tamás vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka.
Megszűnt a börtönök zsúfoltsága, új börtönkórház épült
A börtönrendszer évtizedes problémája volt az intézetek túltelítettsége. A férőhelybővítési projektnek köszönhetően több ezer új férőhely létesült, az igazi áttörésre 2020-ban került sor, amikor 100 % alá csökkent a telítettségi mutató (2013-ban 146%-os volt a telítettség).
Kiskunhalason 2019-ben került sor egy új építésű börtön átadására, 2020-ban pedig új objektumok használatba vételére tíz meglévő börtönben. A kor biztonsági kihívásainak, a jog- és a szakszerű fogvatartás minden követelményének megfelelő részlegek építési munkáinak döntő többségét fogvatartottak végezték.
Berettyóújfaluban 2020 őszén készült el a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központja. A 194 ággyal rendelkező intézmény országos szinten biztosítja a fogvatartottak kórházi egészségügyi ellátását, magas szinten kielégítve a hosszú távú ápolás, a járóbeteg szakellátás és az őrzés feltételeit.
Korszakos biztonságtechnikai- és járműfejlesztések, konyhafelújítás
A férőhelybővítés mellett a börtönök biztonságtechnikai modernizációja is kiemelt figyelmet kapott: a 2019-ben elkezdődött nagyszabású fejlesztéseknek köszönhetően mára az összes hazai büntetés-végrehajtási intézet egységes, modern biztonságtechnikai eszközparkkal rendelkezik. A fejlesztéseknek köszönhetően több ezer új beltéri és kültéri kamera, több száz kézi fémkereső, több tucat kapukeretes fémkereső, csomagvizsgáló berendezés, illetve speciális jelzőberendezés biztosítja a fegyintézetek rendjét és biztonságát. A Műveleti Központ a rendkívüli események gyors és hatékony felszámolását támogatja.
A gépjárműpark több mint 300 darab új szolgálati járművel bővült 2016 óta.
Az ország minden börtönében történtek karbantartási, felújítási munkálatok, korszerűsödtek az intézetek konyhái. Megújultak az irodák, az öltözők, a konditermek és a rekreációt szolgáló üdülők.
Innovatív informatikai alkalmazások
A Szolgálati Alkalmazás a Fogvatartás Elősegítésére, vagyis a SAFE-rendszer, egy kifejezetten a büntetés-végrehajtási feladatok támogatására kifejlesztett alkalmazás. Az applikációnak köszönhetően a felügyelők okos eszközeikkel a börtönön belül bárhol és bármikor elérhetik a fogvatartottakra vonatkozó legfontosabb adatokat, információkat.
Külön alkalmazások segítik az évi mintegy 50 ezer előállítás megtervezését és végrehajtását, a felderítési tevékenységet, a fogvatartottak kérelmeinek ügyintézését. Ez utóbbi projekt eredményeként a börtönfolyosókon megjelentek az úgynevezett KIOSZK berendezések. Ezek a vandálbiztos táblagépek elektronikus ügyintézési pontokként szolgálnak a fogvatartottak számára és számtalan papíralapú kérelem benyújtását váltják ki.
A távmeghallgatási rendszer végpontjai valamennyi büntetés-végrehajtási intézetben kiépültek, a 2019 évi 7010-ről 2020-ra 18873-ra emelkedett a távmeghallgatások száma.
Teljes körű fogvatartotti foglalkoztatás, önellátó börtönök
A büntetés-végrehajtás kiemelten kezelte az elítéltek foglalkoztatását. Ezen a területen az Európában egyedülálló módon elért teljes körű fogvatartotti foglalkoztatás szinten tartása a cél. A magyar börtönökben 2017 óta minden munkaképes fogvatartott dolgozik, vagy oktatásban, képzésben vesz részt.
Bővült a börtönök önellátása. Az alapvető élelmiszer-ellátottság közel 100%-os, amihez a büntetés-végrehajtás gazdasági társaságai állattenyésztéssel, növénytermesztéssel, pékségekkel, tésztagyárral és egy vágóhíddal járulnak hozzá, és fogvatartotti munkáltatással készülnek a zárkák felszerelési és használati tárgyai is.
Új arculat
A szervezet 2018-ban a szervezeti, 2021-ben pedig a toborzó weboldalával nyert díjat Magyarország legrangosabb marketingkommunikációs szakmai elismerésén, „Az Év Honlapja” pályázaton.