A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A Budapesti Fegyház és Börtön büntetés-végrehajtási csoportvezetője "A közművelődés fejlesztésért" végzett tevékenységéért részesült a rangos civil elismerésben. A Kultúra Lovagja cím átadására 2019. január 18-án, a Magyar Kultúra Napja Gálán került sor. A ceremónia keretében Farkas József bv. alezredes neve is bekerült a Kultúra Lovagjai Aranykönyvébe.
Farkas József bv. alezredes 1996 óta teljesít szolgálatot a Budapesti Fegyház és Börtönben. Szakmai tevékenysége a kezdetektől a fogvatartottak reintegrációjához kötődik. Az értékteremtő kulturális és jóvátételi programok mellett számos sportrendezvényt szervezett az intézetben. A nevéhez fűződik a Gyűjtő drámapedagógiai alapokon működő fogvatartotti kamaraszínházának megalapítása. A civil körökben is ismert és elismert alezredes nem utolsósorban az UTE ökölvívó szakosztályvezetője és edzője. Farkas József bv. alezredes szerteágazó munkásságát a Magyar Kultúra Lovagja címmel ismerte el a Falvak Kultúrájáért Alapítvány.
Az adományozó civil szervezet így foglalta össze Farkas József közművelődés fejlesztésért véghez vitt lovagias tetteit:
"Munkahelyén, a Budapesti Fegyház és Börtönben – általános szolgálati feladatai mellett – példaértékű, a fogvatartottak reintegrációs tevékenységeit elősegítő kulturális és nevelő munkát végez. Rendületlenül irányítja, rendezi az általa létrehozott Börtönszínházat, irodalmi színpadot vezet, kulturális programokat, drámapedagógiai képzéseket, ünnepi megemlékezéseket, történelmi, irodalmi vetélkedőket szervez. Programjai heti bontásban 60-70 embert mozgatnak meg. Az általa létrehozott sajátos arculatú Börtön Ki Mit Tud-ok, és Művészeti ars’ poétikai kiállítások „helyrebillentő” erővel célozzák meg a családi kapcsolatok nélküli, reményvesztett, bezárt embereket. Pódiumbeszélgetésekre ismert művészeket, előadókat, sportolókat hív a bv. intézetbe. Gyakori vendégei roma származású művészek, írók, költők. Nagy figyelmet szentel a könyvtár működésére, sokszor maga is ajánl a fogvatartottak figyelmébe könyveket. Gyakran előfordul, hogy leül a könyvtárban, előveszi a gitárját és zenél az éppen ott lévőknek. Sikerült elérnie, hogy börtönszínháza a büntetés-végrehajtási intézet falain kívül is fellépjen. Bűnmegelőzési színdarabjával – a Színházak Éjszakája Pince Színházi programjában – a fogvatartott „színészek”, családtagjaik előtt adhatták elő az általuk betanult darabot. Az ökölvívás megszállottja! Aktív élversenyző volt. Színdarabjaiban, verseiben, írásaiban a sporttevékenységek társadalmi jelentőségére szüntelen rávilágít. 18 éve Újpesten az UTE öklözők edzője és szakosztályvezetője. Az elmúlt évek során több magyar korosztályos válogatottnak volt szövetségi kapitánya, világversenyekre való felkészítője.
A felkészülési táborok alatt vetélkedőkkel, kulturális programokkal, színházi előadásokkal fűszerezi a felnövekvő sportolók felkészülési ciklusait. A barátaival együtt 2006-ban létrehozta a Fészek Művészklubban működő Kazán István Kamaraszínházat, melynek színdarabírója, szervezője és gyakori fellépője, előadója is. Farkas József forgatókönyvíró, rendező, gitáros zenész, műsorvezető, színész, író, költő, a szó legjobb értelmében vett igazi „életművész”, és két helynek is nagy lokálpatriótája: Újpest az otthona, Mezőtúr a hazája! "
Ezúton is gratulálunk Farkas József bv. alezredesnek!