A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Budapesti Fegyház és Börtön
A Budapesti Fegyház és Börtön országos jellegű büntetés-végrehajtási intézet. Alapfeladatként felnőtt korú férfi elítéltek fegyház és börtön fokozatú szabadságvesztésével összefüggő büntetés-végrehajtási tevékenységet végez.
A Budapesti Fegyház és Börtön jelenlegi nevét 1978. óta viseli. A köznyelv a hivatalos megnevezés mellett „Gyűjtő”-ként azonosítja az intézetet. Területe három, funkcionálisan és földrajzilag is elkülöníthető objektumot foglal magában.
Az „A” objektum (1108 Budapest, Kozma u. 13.) történelmi épületegyüttesét 1896-ban adták át Királyi Országos Gyűjtőfogház néven. A fogvatartottak elhelyezését az alapítás óta a négyszintes, háromszárnyú csillag alakú alegységekben (bal és jobb csillag) biztosítják. A fogvatartotti munkahelyek, a raktárak, az irodai és az egyéb kiszolgáló épületek többsége szintén az „A” objektumban helyezkedik el.
A „B” objektumot (1108 Budapest, Maglódi út 139.) 1989-ben csatolták az intézethez, elsősorban a fogvatartotti férőhelyek bővítése és a foglalkoztatás növelése céljából. A fogvatartottak elhelyezése a négyszintes panelépületben valósul meg. A két objektumot alagút köti össze, így az azok közötti átjárás a közterület érintése nélkül történik.
A fogvatartottak foglalkoztatása kiemelt feladat, melyet a Budapesti Fegyház és Börtön a legnagyobb arányban saját hatáskörében valósít meg. A munkáltatás kapcsán szoros az együttműködés a Bv. Holding Kft-vel, melynek telephelye a „C” objektumban (1108 Budapest, Újhegyi út 52.) működik. Az állami tulajdonú gazdasági társaság az intézetben elhelyezett fogvatartotti munkaerő hasznosításával széles körű ipari termelő és kereskedelmi tevékenységet folytat.
Az intézet zárt területén belül helyezkedik el, de önálló bv. szervként működik az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet, valamint a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága egyes szervezetei elemei is itt végzik tevékenységüket.
A Kisfogház Emlékhely 2001. óta az intézet területéről leválasztva működik. Az önálló muzeális intézmény az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emlékét őrzi.