A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet
A büntetés-végrehajtási szervezet a kihelyezett tárgyalások alkalmazásával újabb szintet lépett a fogvatartás biztonságának növelése irányába.
2018 szeptemberétől kezdődően az Országos Bírósági Hivatal belső projekt keretében szélesítette az elektronikus bírósági ügyintézések körét, így egyre több esetben került alkalmazásra a távmeghallgatások intézménye a büntetés-végrehajtási intézetekben. Ez a megoldás nemcsak a bíróságok munkáját segítette, hanem csökkentette a büntetés-végrehajtási szervezet mindennapi feladatellátásának terheit és kiadásait, valamint a fogvatartottak mozgatásának biztonsági kockázatait is minimalizálta.
A rendszer sikerességét bizonyítja, hogy a bevezetés óta növekvő tendenciát mutat az elektronikus technológia alkalmazása:
- 2018-ban 229 alkalommal (bv. ügy 199, büntető ügy 30 esetben),
- 2019-ben pedig már 747 alkalommal (bv. ügy 367, büntető ügy 239, rendőri kihallgatás 140, polgári peres eljárás 1 esetben).
A folyamatban lévő bírósági eljárások magas száma, a büntetés-végrehajtási intézetekben elérhető informatikai eszközök korlátozottsága, valamint az esetleges hálózati problémák miatt továbbra is adódnak olyan esetek, amikor a fogvatartott előállítása a bírósági tárgyalótermekbe indokolt.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által 2020-ban kiadott feladatszabásnak megfelelően az országban található összes büntetés-végrehajtási intézetben kialakításra kerültek tárgyaló helyiségek, abból a célból, hogy a bírósági eljárások a börtön falain belül történjenek, ezzel is csökkentve a mozgatással járó biztonsági (és a jelen helyzetben kialakult egészségügyi) kockázatokat.
2020. június 29-én a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet III. objektumában (ismertebb nevén a „Venyigén”) sor került az első kihelyezett tárgyalásra. Az előkészítő ülés napirendje egy rablással gyanúsított férfi ügye volt.
2020. július 6-án pedig egy testi sértés büntető ügyében – a bírósági helyszíni tárgyalások mintájára – bizonyítási eljárás során kamerafelvételek megtekintése és tanúmeghallgatások is zajlottak. Az eljárás során minden technikai és személyi feltétel adott volt, ami a börtön falain kívül egy tárgyalóteremben is szükséges a bizonyítás szakaszában. Ezen kívül a tárgyalás „nyíltsága” sem sérült, mivel a sajtó munkatársai is részt vehettek az eljáráson, eszközeikkel fotókat és videókat rögzíthettek.
A két kihelyezett tárgyalás sikerességének tükrében, valamint az Országos Bírósági Hivatallal és a Fővárosi Törvényszékkel kialakított szoros együttműködésnek köszönhetően Intézetünk bízik benne, hogy a jövőben egyre több alkalommal kerül sor kihelyezett tárgyalásra.