A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/perger-tamas-istvan.jpg)
A nyíregyházi börtönben a korábbi évekhez hasonlóan ismét vallási hetet bonyolítottak le 2019. július 15. és július 18. között. A börtön „lakói” számára ez a program lehetőséget nyújt a csoportos imádkozásra, az előadást tartó lelkészek történetét is megismerhetik, hogy hogyan tértek erre az útra, valamint gondolatokat hallhatnak a hitről, a vallásosságról.
Az első napot Nagy József, a Nyíregyházi Egyházmegye református lelkésze nyitotta meg húsvéti gondolataival. Úgy véli, az ember is megreformálható, nem csak a vallás. A reformálás megújítást, jobbá válást jelent. A lelkész előadását Zink Norbert és családja vallási dalai követték. Emellett saját példával mutattak rá arra, hogy nem mindig a szebbet a külcsínt kell választani, hanem amit Krisztus szánt nekünk.
A második napon Pankotai József római katolikus lelkész előadása a lelki élet mindennapi ápolásáról szólt. Azt vallja, hogy a testi és a lelki törődés egyaránt fontos. Annak érdekében, hogy ne magányosodjunk el, folyamatosan tartsunk kapcsolatot a családunkkal, szeretteinkkel, éppúgy mint Istennel. A lelkész segítője beszámolt a csíksomlyói pápalátogatáson szerzett élményeiről. Délután a Jehova Tanúi Egyház részéről az „Emlékezzetek Lót feleségére” című film vetítése következett, mely tanulságos volt a fogvatartottak számára. Utalt arra, hogy az ember ne a földi kincseket keresse a világban, hanem az Istenben való gazdagságot.
A harmadik napon Mosolygó Béla kancellár szólalt fel. Mint egykor cigányokért felelős lelkész, jól ismeri kultúrájukat, vallásukat. Őszinte szavakkal beszélt életéről, gondjairól, amelyeken keresztül megérintette a fogvatartottakat.
- A példamutató életnek mindig van értelme, mert elkápráztatja a mellettünk élőket és olyan fényt ad, amely után mindig vágyakozunk. – mondta.
Idős emberként visszaemlékezett minden jóra, amit az életében kapott. Máltai lovagrend tagjaként pedig büszkén viseli a keresztet, amely a mindennapi szolgálatára emlékezteti. A fogvatartottak meghatódva hallgatták, átérezték a pillanatokat.
A negyedik napon a Katolikus Karitász két munkatársa érkezett az intézetbe a női fogvatartottakhoz. Ismerik a családi gondokat, hisz egyikük 14, míg másikuk 6 gyermek édesanyja. Az egyszerű emberek problémáival foglalkoznak, segítenek a rászorultaknak. A jómódúaktól rendszeresen kapnak ruházatot, valamint két bevásárló áruház is felajánlja a szavatosság lejáratához közeli élelmiszereket részükre.
A vallási hét alkalmával tehát a fogvatartottak közelebb kerülhetnek Istenhez, segítségével hihetnek abban, hogy feladatuk van még az életben és ezáltal összpontosíthatnak a jó cselekedeteikre, a szabadulásukra, az azt követő tennivalójukra.