A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/perger-tamas-istvan.jpg)
A nyíregyházi börtönben az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt keretein belül szobafestő-mázoló és tapétázó OKJ-s szakképesítést szereztek a fogvatartottak 2019. augusztus 16-án, a SZTÁV Felnőttképző Zrt. és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet együttműködésében.
A börtönön kívül a legtöbb szakma tapasztalt emberhiányban szenved, köztük a szobafestő-mázoló és tapétázó is, hiszen mint tudjuk nagyon nehéz jó festőt találni. A végzettség megszerzése lehetőséget ad a fogvatartottak számára, hogy szabadulásuk után esélyük legyen elhelyezkedni a kinti életben, vissza tudjanak illeszkedni ezáltal a társadalomba. A szakmaképzésen azok a fogvatartottak vehetnek részt, akik 8 általános iskolai végzettséggel rendelkeznek. Az ettől alacsonyabb iskolai végzettségűek egy kompetencia felmérő sikeres elvégzése után csatlakozhatnak az iskolásokhoz. A képzésen való részvétel másik feltétele az EFOP projektbe való belépés, és így elsődleges szempont az, hogy a szakmaképzést elvégezzék.
Az elítéltek a képzést 2019. március 4-e óta az intézetben intenzíven, heti 37 órában sajátították el. A képzés 240 elméleti és 560 gyakorlati órából állt. A szakmaképzés vége komplex vizsgával záródott, ahol megmutathatták a fogvatartottak, hogy mit tanultak az elmúlt idő alatt. A vizsgamunkájukban reintegrációs tiszti irodát tapétáztak, valamint a saját zárkájukban falat javítottak és festettek.