A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://teszt.bv.gov.hu/sites/default/files/perger-tamas-istvan.jpg)
Nyíregyháza gyors ütemben fejlődik az utóbbi időben. A Bujtos utcán is folynak a felújítási munkálatok. Nem csak a Nyíregyházi Egyházmegye melletti területen zajlik a munka, hanem a Büntetés-végrehajtási Intézet külsejét is megszépítik.
Az intézet utcára néző homlokzata nagyon rossz állapotban van, több helyen sérült, vakolathiányos. Az idő múlása és az időjárás viszontagságai nem kedveztek az épületnek. A városkép javítása érdekében – a Bv. Holding kezdeményezésére, 5 fő fogvatartotti munkaerő bevonásával – vakolatjavításra, festésre, stukkójavításra, bádogozásra és ereszcsatorna cserére kerül sor az Intézet Bujtos u. 5. szám alatt található objektumának fő homlokzatán.
Az új bv. kódex alapján a fogvatartottak foglalkoztatása kötelező, amelynek lényege, hogy minden munkaképes elítéltnek dolgoznia, illetve tanulnia kell.
A munkáltatásban részt vevő fogvatartottak gyakran „szabadidejükben”, önkéntesen és díjazás nélkül vesznek részt jóvátételi munkákban, melynek lényege, hogy a fogvatartottak a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat azáltal, hogy az elkövetett bűnüket megbánva „jóvá teszik” azokat, ezáltal a szégyenérzet és bűntudat érzése csökken bennük. Ezekben a munkálatokban csak az a fogvatartott vehet részt, akinek bűncselekményét, személyiségét és eddigi munkavégzését vizsgálva a börtönön kívüli területen tartózkodása nem jelent biztonsági szempontból kockázatot.
A börtön felújítása esztétikailag is szépíti a város centrumának összképét, másrészt a lehulló vakolatok sem okoznak problémát az intézet előtti jelentős gyalogos forgalom számára.