A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével indult útnak az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt. Ennek keretében készült el a hangoskönyv Nyíregyházán, amely számtalan látássérült ember számára adhatja át az „olvasás” örömének megismerését.
A Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Egyesülete részére 6 fő fogvatartott készítette el a művet, melynek átadása ünnepélyes keretek között zajlott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben 2020. február 11-én. Az átadáson tiszteletét tette a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága EFOP Projektvezetője, Tóth Gábor bv. ezredes, a Belügyminisztérium szakmai vezetője, Botka Bianka, valamint Varga László, tanoda és közösségi foglalkoztató koordinátor.
Az „ÜLÜNK” és olvasunk címmel megtartott programot Turóczi János bv.őrnagy, büntetés-végrehajtási osztályvezető nyitotta meg, aki elmondta: „A „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt 4,200 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból valósult meg, mely 2020 nyarán véget ér. A fogvatartottak vettek már részt jóvátételi programban, de a jelenlegi az, amely szellemi, nem pedig fizikai értékek megvalósulásával hívja fel magára a figyelmet. A projekt célkitűzései között szerepel, hogy a fogvatartottak támogatással már a szabadulásukat megelőzően felkészüljenek a munkaerőpiaci és társadalmi visszailleszkedésre. A projektben elsősorban azon fogvatartottak vehetnek részt, akik 5 éven belül szabadulnak, tehát a közeljövőben szembesülnek a visszailleszkedés nehézségeivel.”
Az ukrán és fehérorosz szülőktől származó Szvetlana Alekszijevics írónő Csernobili Ima című könyvének felolvasása az EFOP tanácsadó segítségével januárban kezdődött el, melyhez a speciális eszközöket és szakmai segítséget az egyesület biztosította. A fogvatartottak szabadidejükben, önkéntesen vállalták a feladatot, ami 10 napon át 67 órában zajlott, melyből intenzív felolvasással 40 órát töltöttek. Kellő odafigyelést, felkészültséget, megfelelő artikulációt és folyamatos értő olvasást igényel egy ehhez hasonló könyv elkészítése. A mű felolvasói - 6 fő fogvatartott - közül 5 fő olvasott, 1 fő pedig a technikai rendszer kezeléséért felelt. A fogvatartottak részére is egyfajta kikapcsolódást jelent a programban való részvétel, valamint lehetőségük van alkotni valami olyat, amely a jövő számára maradandó érték.
Nemes-Nagy Tünde, a Vakok és Gyengénlátók Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Egyesületének elnöke tisztelettel vette át a hangoskönyvet, megköszönve a fogvatartottak áldozatos munkáját. Csodálja, hogy az emberek összefogással, milyen értékek létrehozására képesek. „Ezt a hangoskönyvet egy applikáción keresztül érhetik el a látássérültek. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Egyesületének Országos Szövetségének hangoskönyvtár állományában számtalan könyv szerepel, – többet között a Csernobili Ima is - ami valamely országos egyesület tagjaként regisztrált látássérültek részére lehetőséget ad a letöltésre.” – nyilatkozta.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”