A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Sopronkőhidai Fegyház és Börtön
A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön, valamint a Sopronkőhidai Ipari és Szolgáltató Kft. 2016. évi tevékenységét értékelő, és a 2017-es év feladatait meghatározó állományértekezlet volt Sopronkőhidán.
Az állományértekezlet elöljárója Schmehl János bv. vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának biztonsági és fogvatartási helyettese volt.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével dr. Simon István Sopron Vármegyei Jogú Város alpolgármestere, illetve a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal képviselői, a társ fegyveres és rendvédelmi szervek, a Honvédség és az Igazságügyi szervek vezetői, továbbá a fogvatartottak reintegrációját segítő szervezetek képviselői.
Nyima Tamás bv. ezredes, intézetparancsnok beszámolt arról, hogy az intézet személyi állománya a törvényi előírásoknak, a hatályos jogszabályoknak, országos parancsnoki szakutasításoknak és intézetparancsnoki utasításoknak, intézkedéseknek megfelelően, valamint egyéb belső normák érvényesülésével hajtotta végre szakmai feladatait.
Súlyos, az intézet, illetve a büntetés-végrehajtási szervezet megítélését negatívan befolyásoló esemény nem történt, továbbá olyan rendkívüli esemény sem volt, ami a személyi állomány felelősségére lett volna visszavezethető.
Az intézet kiemelt figyelmet fordított a fogva tartás rendjére és biztonságára veszélyt jelentő tárgyak, anyagok, eszközök intézetbe történő bejutásának megakadályozására. A fogvatartottak jogszabályban rögzített jogainak gyakorlása biztosítva volt. Jelentési és adatszolgáltatási kötelezettségeinek az intézet eleget tett.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség bv. felügyeleti ügyészei az év során folytatott vizsgálatainak eredményeként kirívó, a büntetés-végrehajtás törvényességét súlyosan sértő hiányosságot nem állapítottak meg.
Ezredes úr ismertette a jelenlévőkkel, hogy „A fogvatartottakkal közvetlenül foglalkozó állományra komoly leterheltséget jelentett az intézet 150 %-os telítettsége, ami magasabb a 131 %-os országos átlagnál.”.
Parancsnok úr elmondta, hogy az intézet a Szervezet elvárásaihoz igazodva kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak társadalomba történő sikeres visszailleszkedésének elősegítésére. A börtönben elhelyezett elítéltek 91,5 százaléka részesült foglalkoztatásban. Az elmúlt évben 455 fogvatartottnak sikerült munkahelyet biztosítani. Alapfokú oktatásban 56, gimnáziumban pedig 50 fogvatartott tanult. Több tanulónak lehetősége lesz az érettségi bizonyítvány megszerzésére. Soproni Szakképzési Centrum szakiskoláinak segítségével az öt hiányszakmában folyó szakmunkás képzésben 148 fogvatartott vesz részt. A tanév végén 43 tanuló szerezheti meg a szakmunkás bizonyítványt.
Ezredes úr szólt arról is, hogy az új Bv-kódex adta lehetőség szerint az elmúlt évben az intézetben elhelyezett fogvatartottak részére a körletrészek átalakításával, a fogvatartotti populáció differenciálásával élhetőbb körülményeket sikerült kialakítani.
Az intézet gazdálkodásáról Parancsnok úr elmondta, hogy a költségek csökkentésével, és a bevételek növekedésével stabil pénzügyi háttér jellemezte a 2016-os évet, amit likviditási problémák, és tartozásállomány nélkül sikerült zárni. Az év során lehetőség volt fejlesztésekre is, így új melegvíz-hálózati rendszerrel, kamerarendszerrel, és konyhai eszközökkel gyarapodott a börtön.
A 2017-es célokról Ezredes úr a következőket mondta: „Fontos a személyi állomány megtartása, az állománytábla feltöltése, ennek érdekében hatékonyabb toborzási munka kialakítása. Szolgálati lakások átalakításával, a lakhatás megoldásával is törekszünk további kollégák felvételére. A végrehajtói állomány leterheltsége az intézeten belüli átcsoportosításokkal tovább fog csökkenni. Megvalósítjuk a 100 százalékos foglalkoztatást, hiszen az a társadalom elvárása, hogy minden munkaképes fogvatartott dolgozzon, vagy oktatásban vegyen részt. A KEOP 5.2.11 pályázaton elnyert 106 millió forintból naperőmű telepítését valósítjuk meg, ami tovább fogja csökkenteni az intézet elektromos áramra fordított kiadásait. Nagyon fontos továbbá, hogy megakadályozzuk a tiltott tárgyak, mobiltelefonok intézetbe történő bejutását. Ezzel összefüggésben már szigorúbb beléptetési szabályok kerültek bevezetésre.”.
Végezetül Parancsnok úr megköszönte a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön teljes személyi állományának a 2016. évi munkáját. Hangsúlyozta, hogy az előttünk álló évben is csak úgy lehet a Szervezetben, és a sopronkőhidai börtönben kimagasló szakmai munkát végezni, ha az itt dolgozó állomány továbbra is SZOLGÁLATNAK és HIVATÁSNAK tekinti a munkáját.
Ezt követően Kormányos Zoltánné bv. ezredes ügyvezető-igazgató helyettes úrhölgy a Sopronkőhidai Ipari és Szolgáltató Kft. sikeres gazdálkodásáról számolt be. A Kft. túlteljesítette az üzleti tervben előirányzott 38.5 millió forintos nyereséget, és 71.5 milliós adózás utáni eredményt ért el.
Kiemelte, hogy évek óta nyereséget tudnak felmutatni, amit fejlesztésekre és a munkakörülmények javítására fordítanak. Az idei évben jelentősen nőtt a munkáltatás biztonsága, hiszen kamerarendszer, és biztonsági rácsok kerültek felszerelésre. A munkáltatásba bevont fogvatartottak száma 13 százalékkal növekedett, így közel 300 fogvatartott munkáltatását sikerült megoldani.
Ezredes Asszony sikeresnek értékelte a Kft. tevékenységét a központi-, és belső ellátás területén is, hiszen Sopronkőhidán készül az ország összes fogvatartottja részére a formaruha., és jelentős eredményeket értek el a fém zárkafelszerelések gyártásával is.
Ezredes úrhölgy ismertette továbbá, hogy az elmúlt évben bővült a zárgyártó és a gyertya üzem. Sikerült beindítani az autóipari alkatrészgyártó tevékenységet, illetve megtörtént a Szombathelyi Országos Bv. Intézetben 2017 márciusától beindításra kerülő mosodai szolgáltatás előkészítése.
A 2017-es célkitűzésekről megfogalmazta, hogy a fogvatartotti dolgozók létszámát szeretnék tovább növelni, hogy megvalósulhasson Sopronkőhidán a teljes foglalkoztatás, illetve a Kft. felkészült az új börtönök építéséhez szükséges ágyak, zárka felszerelések gyártására, amelytől jelentős árbevétel növekedést remélnek.
Ezt követően Králik Tibor a Soproni Szakképzési Centrum főigazgatója értékelte az oktatási intézmények és a börtön együttműködését. A főigazgató úr elmondta, hogy a kormányzati döntés megszületését, a Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott végrehajtási rendeleteket követően, példátlan gyorsasággal sikerült beindítani a sopronkőhidai képzéseket. Ez csakis a szereplők közös akaratával, és tenni akarásával valósulhatott meg. Králik Tibor elmondta, hogy maximálisan elégedett az elmúlt másfél év eredményeivel: a Minisztériumból, az iskolákból, és a szakoktatóktól, csak pozitív visszajelzések érkeztek hozzá. Kiemelte, hogy a Soproni Szakképzési Centrum egyik bástyájává nőtte ki, magát Sopronkőhida, hiszen az országban egyedülálló módon öt hiányszakmában már 148 szakmunkás tanuló oktatása folyik a börtönben.
Főigazgató úr hangsúlyozta, hogy „Ékes bizonyítéka volt annak, hogy milyen szintű, társadalmilag rendkívül hasznos tevékenység folyik a börtönben, hogy 2016. június 3-án dr. Odrobina László, a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára részvételévelországos szakképzési tanévzárót rendeztünk Sopronkőhidán.”.
Schmehl János bv. vezérőrnagy a Büntetés-végrehajtási Szervezet 2016. évi munkájának megítélésekor elmondta, hogy Belügyminiszter úr elégedett a büntetés-végrehajtás elmúlt évi tevékenységével.
Vezérőrnagy úr prezentációjában általános tájékoztatást adott a Szervezet helyzetéről. Elmondta, hogy a migráns válság során a Szervezet nagymértékben hozzájárult Magyarország stabilitásának megőrzéséhez.
Elmondta továbbá, hogy a magyar börtönökben jelenleg több mint 10 ezer fogvatartott foglalkoztatása biztosított, ők vagy munkát végeznek vagy tanulnak. A fogvatartottak foglalkoztatásában elért eredmények példaértékűek Európa-szerte. Cél, a jelenlegi 88%-os foglalkoztatás bővítése és a börtönök önellátásának fokozása.
Az elmúlt évben a Szervezet sokat tett az intézetek önellátásának megteremtéséért is.
A fogvatartottak ruházatát, lábbelijét teljes egészében a gazdasági társaságok állítják elő, ugyanígy a bv-s gazdasági társaságok megtermelik azokat a mezőgazdasági termékeket, amelyek a belső ellátáshoz nélkülözhetetlenek.
Vezérőrnagy úr kiemelte, hogy az elmúlt év - az alapfeladatok ellátása mellett - a jelentős és innovatív fejlesztések előkészítéséről, megvalósításáról is szólt. 2018 nyaráig nyolc új, az európai normáknak megfelelő, korszerű börtön fog felépülni Magyarországon.
Ez a magyar büntetés-végrehajtás évtizedes problémáját oldja meg, hiszen 2018 után már nem lesznek túltelített börtönök hazánkban. A tavalyi évben az Állampusztai Országos Bv. Intézetben, a Márianosztrai és a Váci Fegyház és Börtönben 150 férőhely létesült.
Az új intézetek zökkenőmentes működtetése érdekében, 2500 jól képzett munkaerőre van szükség. Számukra a rendvédelmi életpálya bevezetésével rugalmas előmeneteli rendszer, tervezhető és kiszámítható karrierlehetőség biztosított. A jelentősen megemelt bérekkel pedig törvény által garantált a hosszú távú egzisztenciális biztonság.
Fogvatartotti munkaerő bevonásával a felújítási, korszerűsítési beruházások is folytatódtak a 2016. év folyamán a börtönökben. A beruházások jelentős részében a fogvatartotti munkáltatás illetve a bv. gazdasági társaságai is szerepet kaptak.
Az év során a szervezet pénzügyi helyzete stabil volt, az évet tartozás nélkül zárta.
Országos Parancsnok úr szólt arról is, hogy hatékonyan működik a börtönök zsúfoltságát is csökkentő reintegrációs őrizet. Bevezetése óta több mint 700, a társadalomra kevésbé veszélyes bűnelkövető élhetett a lehetőséggel, hogy szabadságvesztésük utolsó maximum hat hónapját otthonukban, távfelügyeleti eszközzel töltsék. Jelenleg 197 elítélt van reintegrációs őrizetben.
A reintegráció fontos eleme a jóvátétel. Tavaly decemberben országos jóvátételi programot indított a büntetés-végrehajtás. Ebben 29 hazai börtön félezer fogvatartottja vett részt, akik az adományaik mellett, kórházakat, óvodákat, iskolákat, gyermek- és idősotthonokat újítottak fel.
Európa más országaihoz hasonlóan Magyarország is érintett az Emberi Jogok Európai Bírósága által lefolytatott kártérítési eljárásokkal kapcsolatban. Magyarországot Strasbourg 101 esetben marasztalta el, eddig közel 500 millió Ft kártérítésre kötelezve. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) előtt folyamatban lévő, a magyarországi büntetés-végrehajtási végrehajtási intézetek elhelyezési körülményeivel kapcsolatos beadványokban olyan döntés született, mely szerint a nemzetközi bíróság azok elbírálását felfüggeszti. Ennek oka, hogy 2017. január elsejétől a magyar jogszabályi háttér megváltozott. Az új szabályozás lehetővé teszi az elhelyezési körülmények miatti panasz és kártalanítás lefolytatását a magyar jogrendszerben is.
A fogvatartottak által egymás sérelmére elkövetett súlyosabb események számának csökkenő tendenciája megmaradt. Javult a helyzet a fogolyszökések vonatkozásában is, mivel ezek száma az előző évi háromhoz képest egyre csökkent.
A 2016-os évben a büntetés-végrehajtás munkatársai összesen 1459 darab illegális mobiltelefont találtak intézkedéseik során.
Vezérőrnagy úr kiemelte továbbá, hogy „Kidolgoztuk a szervezet kommunikációs koncepcióját, amelynek központi eleme a nyitás. Szeretnénk a nehéz, sokrétű, ugyanakkor kifejezetten változatos munkánkból az embereknek minél többet megmutatni. Szeretnénk reális képet adni magunkról.”.
Elhangzott, hogy a „2017-ben is sok feladat vár a szervezetre, melyek között számos innovatív elgondolás kap helyet. Fő feladat lesz a tervezett börtönök építésének megkezdése, és a szükséges ütemezés megvalósítása. Hasonlóan fontos, hogy az eddigieknél is jelentősebb eredményeket érjünk el a munkáltatás, ezzel együtt az intézetek önellátásának megteremtése terén, csökkentve a társadalomra háruló terheket. És mindent meg kell tenni azért, hogy a kialakított új típusú kommunikációnk pedig alkalmas legyen arra, hogy a közvélemény naprakészen követhesse munkánkat, eredményeinket.”.
Vezérőrnagy úr a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben folyó elmúlt éves szakmai munkát kiválóra értékelte. Felhívta a figyelmet a jó személyzeti munkára, az állomány megtartásának, és a toborzás fontosságára. A reintegrációs törekvések további, maradéktalan végrehajtására.
A pártfogó felügyelői munka eredményességéről elmondta, hogy az intézetben dolgozó pártfogók nagy segítséget biztosítanak a reintegráció három alappillérének, a visszafogadó környezet, a lakhatás, és a munkavállalás elősegítéséhez.
A büntetés-végrehajtás országos parancsnokának biztonsági és fogvatartási helyettese kiemelte: „Fontos az emberséges bánásmód, a szó erejével kell érvényt szereznünk annak, amit a feladatunk végrehajtása során meg kell tennünk.”.
Végezetül Vezérőrnagy úr megköszönte az intézet állományának az elmúlt évben végzett példaértékű munkáját, ami nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Országos Parancsnok úr elfogadta a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön éves beszámolóját, és kiválóra értékelte a szakmai munkát.
Az állományértekezletet követő állófogadáson dr. Simon István Sopron Vármegyei Jogú Város alpolgármestere pohárköszöntőjében a város nevében megköszönte a börtön állományának magas szintű munkáját. Elmondta, hogy Sopron és az intézet között hosszú évek óta példaértékű az együttműködés. Kiemelte, hogy Sopron lakossága köszönettel tartozik az intézetben elhelyezett fogvatartottak által végzett jóvátételi tevékenységért, hiszen a fogvatartottak keze munkájának köszönhetően több városi közintézmény, óvoda, iskola, és öregek otthona szépült meg az elmúlt évben.
Végezetül Alpolgármester úr „További sikereket, és katona szerencsét kívánt” az intézet dolgozóinak a 2017-es évben.