A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
2017. október 26-án egyháztörténeti vetélkedőn vehettek részt azok az érdeklődő fogvatartottak, akik kedvet éreztek ahhoz, hogy felmérjék tudásukat, felkészültségüket a reformáció témakörében.
Ez év októberében ország-, sőt világszerte számtalan helyen és alkalommal megemlékeznek a reformáció 500 éve szárnyra kapott folyamatáról. Az ünnepségekhez kapcsolódó lehetőségek megragadása csak elhatározás kérdése – talán mondhatnánk így is: az egyén szabadsága. És aki szabadságvesztés-büntetést tölt?! Az csak fájó lélekkel állapíthatja meg, hogy „na, ebből is teljesen kimaradok, mint annyi minden másból”?
A Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben – hasonlóan azokhoz a társintézetekhez, ahol a börtönlelkészi szolgálatban a reformáció egyházai (is) képviseltetik magukat – nem kell kimaradnia a lelkileg gazdagító folyamatból a fogvatartottaknak sem, sőt egy kiemelkedő lehetőséggel élhettek: „Hithősök a reformáció berkeiben” címmel egy vetélkedő képezte a reformációi emlékév egyik csúcspontját.
A megmérettetésre, amelyre 500 éves történelmet átfogó anyagból, 25 neves személy életrajzából készültek az ismeretszerzési kalandra vállalkozók, a lelkesedés első hullámában csaknem egy tucatnyian jelentkeztek. Amikor a lelkesedés a nehézségekkel való szembesülés nyomán józanodott, hat fogvatartott állt próbának, s közülük öten kiemelkedőnek nevezhető teljesítménnyel vették az akadályt, ugyanis az 53 feltett kérdésből legalább 27-re helyes választ adtak.
Az első három helyezett – 43, 39, illetve 36 ponttal – könyvjutalomban is részesült. Mindannyian tudásban gazdagodva és lelkiekben mélyülve folytathatják életútjukat – és ez megfelel a reformáció szellemének.
Nyitókép forrása: Tolna Vármegyei Bv. Intézet