A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
Dr. Kaszó Gyula, intézetünk lelkésze 2018. február 8-án előadást tartott a Mözsi Népfőiskolán, "Élet a börtönben" témában. A nagy érdeklődésre tekintettel a jövőben más települések meghívásainak is eleget kíván tenni.
Amennyire kevéssé szeretné a saját bőrén kipróbálni, annyira szívesen tudná meg legalább beszámolókból a büntetés-végrehajtási intézet rácsaira kívülről néző ember, hogy milyen az élet a börtönben. A Tolna megye igazgatási központjához, s így a Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézethez közel fekvő települések népfőiskolái közül is több jelezte már arra irányuló nyitottságát, hogy egy a rácsokat belülről is ismerő személytől kapjon támpontokat a lélekben és gondolkodásban felmerülő kérdések megválaszolásához. 2018. február 8-án Mözsön mintegy 40 fős érdeklődő hallgatóság előtt dr. Kaszó Gyula börtönlelkész tartott egy meghívás nyomán beszámolót nemcsak a magyarországi börtönügy történeti alakulásáról és a büntetés-végrehajtás jelenéről, hanem arról is, hogyan éli meg szolgálatát a rácsok mögött.
Előadása keretében és az azt követő beszélgetésben, a hallgatóság felől érkező kérdésekre válaszolva is felvázolta, hogyan törekszik arra, hogy a „börtönben” is teret kapjon és értékes gyümölcsöt hozzon a nagybetűs „Élet”, hogy ne csak múljon, hanem Élettel is megteljen a börtönben töltött idő. A nagybetűt megérdemlő Élet az Istennel való, és csodálatos változásokat magával hozni képes találkozásnál kezdődik – Krisztusnál, akiben összetalálkozik az Isten és az ember; Jézusnál, aki azt mondhatta magáról: „Én vagyok a feltámadás és az Élet, aki hisz énbennem, ha meghal is, él” (János ev. 11,25).
Ahol ez az Élet elkezdi éreztetni hatását – és ezt teszi még a börtönrácsok mögött is, még egyszerű, vagy szinte terápiás jellegű beszélgetések és csoportos foglalkozások keretében is, ott emberibbé, sőt emberivé válhat az élet is.
Nyitókép forrása: Mözsi Népfőiskola